דמי מזונות

עו

כמעל 50% מהמתחתנים במדינת ישראל מסיימים בגירושין, חלקם בלי ילדים וחלקם עם. כאשר אנחנו מדברים על דמי מזונות מדובר בתהליך גירושין אשר קורה עם ילדים. חישוב דמי מזונות הוא דבר שמעסיק המון את הזוגות שחושבים על תהליך הגירושין, במאמר הבא נדבר על מהם דמי מזונות, איך מחשבים אותם, האם יש קשר לגיל הילדים ועוד שאלות רבות כאלו אשר מעסיקות את הזוג לפני תחילת תהליך הגירושין.

מהם דמי מזונות?

דמי מזונות מתבססים על החוק שבו הוריו של הילד צריכים לקחת אחריות על הצרכים הבסיסיים שלו. מי שזכאי לדמי המזונות על פי החוק הינו ילד עד גיל 18, ילד מעל גיל 18 המשרת בצבא, שירות לאומי או שנת שירות. ההבדל בינהם שילד מעל גיל 18 זכאי למזונות מופחתים בלבד.

בישראל קיימים שני דינים שונים:

 1. הדין האישי: הדין שבו הולכים על פי הדת.
 2. הדין האזרחי: במידה והינך הורה שלא חל עליו הדין על פי הדת החוק יהיה החוק לתיקון דיני משפחות.

מהם דמי מזונות זמניים?

דמי מזונות זמניים הינם כספים המשולמים לבני זוג שנפרדו אשר שהתחילו תהליך תביעה בבית משפט אך טרם התקיימה פסיקת בית המשפט. מצב זה קורה על מנת להגן על הילדים ולדאוג למזונות שלהם לפני שנגמר הסכסוך בבית המשפט בין בני הזוג.

איך מחשבים דמי מזונות לפי גילאי הילדים ועד מתי משלמים אותם?

דמי המזונות נקבעים על פי מספר קריטריונים:

 1. גיל הילד/ים: קיים שווי מזונות שונה בין ילדים בגילאי 6, גילאי 6-15 וגילאי 15-18. כלומר גובה המזונות שונה בין גיל לגיל.
 2. מהו הרקע הדתי של הילדים וההורים: כפי שצוין קודם קיים הבדל בין דין אישי לבין דין אזרחי.
 3. מהם צרכי הילדים: לרוב נקבע על פי גיל הילדים, קיים הבדל מהותי בין הוצאות הכרחיות ללא הכרחיות.
 4. זמני השהות: מתי הילדים שוהים אצל האם ומתי אצל האב כולל חגים ומועדים.
 5. הכנסות ההורים: דמי המזונות חייבים להיקבע על פי ההכנסות של ההורים וממה נשאר להורה להתקיים לאחר דמי המזונות.
 6. שירות צה"לי / לאומי: ילדים אשר עברו את גיל 18 אך ממשיכים לשירות לאומי, שנת שירות או שירות צה"לי זכאים לדמי מזונות מופחתים.

 

למה משלמים הוצאות מדור וכמה משלמים על הוצאות מדור על ילדים?

דמי מדור – כסף בשביל מגורים לילדים. דמי מדור ואחזקת הבית נחשבים כחלק חובה מצורכי הילדים. מדובר על סכום שהוא נפרד מהמזונות אך יכול להיכנס לחישוב דמי המזונות הכלליים. דמי מדור כוללים בתוכם את הדברים הבאים: דמי שכירות, תשלומי מים, חשמל, ארנונה, ועד ועוד. דמי המדור נקבעים לפי כמות הילדים הקטינים שיש לאותו הורה, זמני השהייה והפערים בהשתכרות ההורים.

במידה והוחלט כי האב הוא משלם המזונות העיקרי כמה דמי מדור הוא יצטרך לשלם:

 • במידה ומדובר על ילד אחד דמי המדור יעמדו על 33%.
 • במידה ומדובר ב-2 ילדים – 40%.
 • במידה ומדובר ב-3 ילדים – 50%.
 • אם קיימים זמני שהייה ולינה אצל האב יבוצע חישוב לפי מספר הלילות שהילדים ישנים בכל בית האם או האב.

מהם הסכומים שמשלמים על ילד ומהו הסכום המינימלי לדמי מזונות?

כמו שאמרנו קודם סכום דמי המזונות מורכב גם מכמה זמן הילדים מבלים וישנים בבית של אמא או אבא.

 • הסדר נרחב: בין 2,250 ש"ח – 2,400 ש"ח.
 • הסדר מצומצם: בין 1,600 ש"ח – 1,900 ש"ח.

הסכומים הללו לא כולל דמי מדור והוצאות מיוחדות של הילדים כמו מתנות, צעצועים ומשחקים שונים.

מהם צרכים הכרחיים ומי מחויב להם בדמי מזונות?

זוהי רשימה של הצרכים ההכרחיים של כל ילד שהוריו בתהליך גירושין:

 • דיור – כולל בתוכו אחזקה, ארנונה, חשמל, מים, ריהוט, גז, טלפון וציוד ביתי.
 • מזון.
 • תחבורה.
 • חינוך.
 • בגדים ונעליים.
 • בריאות.

צרכים אלו הם חובת האב ועד גיל 6 האב חייב לשלם דמי מזונות, לאחר מכן שני ההורים צריכים לחלוק באופן שווה ביניהם. האפשרות של האבא לשלם את המזונות נקבעת לא רק על פי עבודתו, אלא גם על פי נכסיו ורכושו כמו דירות, חסכונות ומה רמת ההכנסה במקצוע האב.

מתי האישה צריכה לשלם דמי מזונות?

אישה תחויב על דמי מזונות אך ורק ומדובר באישה עם יכולת כלכלית גבוהה או נכסים וחסכונות רבים. במידה והאישה לא מצליחה להתקיים מהמשכורת שלה אזי האב ישלם את המזונות.

האם ניתן לתבוע מזונות מסבא וסבתא?

באם האב או האם לא יכול לשלם מזונות, ניתן לתבוע את הסבא וסבתא על מזונות קטינים.

האם דמי מזונות הם קבועים או שניתן לשנות אותם?

ניתן לשנות את דמי המזונות במקרים חריגים אך ורק תחת נסיבות מיוחדות. במקרה זה התובע צריך להוכיח אחת משתי אופציות:

 1. שינוי מהותי: התרחש שינוי בנסיבות לעומת מה שהיה בעת קביעת פסק הדין ולכן התובע מודיע לבית המשפט על שינוי ומבקש ממנו תיקון בהתאם לנסיבות. לא תמיד שינוי כזה יוביל לשינוי סכום דמי המזונות
 2. אי צדק: לאחר ניסיונות של שינוי מהותי ללא הצלחה של שינוי דמי המזונות ובמידה שהשארת הסכום הנוכחי יגרום בהמשך לאי צדק.
 3. בלתי צפוי: שינוי שלא יכלו לדעת אותו מבעוד מועד ויצר שינוי נסיבתי מהותי.

מה עושים כאשר רוצים להגדיל את דמי המזונות?

במידה ואתה ההורה שאינו משלם את המזונות וברצונך להגדיל את דמי המזונות, תצטרך להגיד בקשה ליישוב סכסוך ולהגיע לדין עם הצד השני. ובמידה וזה לא מצליח יש לגשת ע"י תביעה לדמות השיפוטית שבמקור קבעה את דמי המזונות. במידה וקבעתם את המזונות בהסכם יש להגיש בקשה לבית דין לדיני משפחה או בית דין איזורי.

מהו דמי מזונות לאחר גיל 18?

גיל סיום הפסקת המוזנות הינו גיל 18, אך עם זאת, בישראל מפסיקים גם אחרי עקב שירות צבאי, לאומי או שנת שירות בזמנים אלה הילדים מסתמכים על ההורים כלכלית ולכן בית המשפט לרוב פוסק לגיל מאוחר יותר – החוק היבש אומר עד תום השירות הצבאי, הלאומי או עד גיל 21 – המאוחר מביניהם. בנוסף לכך, ילד בגיל 18 יכול עדיין להיות במסגרת הלימודית שלו כלומר בתוך 12 שנות הלימוד שהוא צריך לעשות כחוק. עקב כך שילדים בגיל הזה כבר יכולים להרוויח משכורת מינימלית ולדאוג לעצמם בצורה טובה יותר החוק אומר שגובה דמי המזונות צריך להיות כשליש ממה שנקבע עד גיל 18.

איך זמן שהות קשור לדמי מזונות?

במידה וקיימת משמורת משותפת בין בני הזוג לא משלמים מזוגות. אבל קיים אבל ואבל גדול חייבים להתקיים 3 תנאים בסיסיים על מנת שזה יקרה:

 1. ההכנסה של הורי הילדים שווה לערך.
 2. הילדים חייבים להיות מעל גיל 6.
 3. זמני השהייה אצל ההורים חייבים להיות שווים.

עם הקדמה מגיעים שינויים רבים בנושא דמי המזונות ולכן תמיד חשוב להיוועץ בעו"ד.

באילו מקרים גובה המזונות יכול להשתנות?

 1. שינוי כלכלי של הכנסת ההורה לטובה.
 2. שינוי כלכלי של הכנסת ההורה לרעה.
 3. נישואין שניים וילדים נוספים.
 4. גדילה עקב אי עמידה בזמני שהות.
 5. גדילה עקב שינוי פתאומי בצורך הילדים. לדוגמא: מחלה המצריכה טיפול צמוד.

איך מחולקות ההוצאות החינוכיות והרפואיות של הילדים?

הוצאות מיוחדות והוצאות חינוכיות מתחלקים בין ההורים לפי הכנסתם. אם מתוך 100% האם מרוויחה 30% והאב 70% אז האב ישלם על ההוצאה המיוחדת (לצורך הדוגמא 1,000 שקל) 70% שהם 700 שקלים והאם תשלם 30 אחוז שהם 300 שקלים.

מהי ההגדרה לבן מורד ומה המשמעות?

בן מורד הוא בן אשר לא מוכן ללכת לבקר את אבא שלו גם אם ההחלטה בוצעה על ידי בית המשפט. אם האב טוען שהילד מורד הוא חייב להוכיח שהוא עושה כל שביכולתו ליצור קשר עם הילד ולנסות לגשר על הפערים. עם זאת, האב עדיין חייב לשלם דמי מזונות מינימליים. קיים הבדל משמעותי בין בית הדין הרבני לאזרחי בנוגע לטיפול של בן מורד כיוון שמצוות כיבוד הורים היא עליונה בבית הדין הרבני.

אפשרויות גבייה במידה והורה לא משלם דמי מזונות

אם בתהליך תשלום המזונות הורה אינו משלם לילד את המזונות המגיעים לו עומדות בפני הילד 2 אפשרויות:

 1. תיק בהוצאה לפועל: ניתן לבצע גבייה בהוצאה לפועל במסלול מזונות והיתרון הוא שניתן לנהל אותו באופן עצמאי ואין חובה בעו"ד. בנוסף, ניתן להטיל הגבלות על ההורה כדי שפסק הדין יבוא לפועלו ובמקרה קצה שבו לא היה תשלום ההורה יכול להיכנס לכלא אך זה נתון להחלטת ההוצאה לפועל.
 2. הגשת תביעה לקצבה מביטוח לאומי: במידה והורה לא משלם את פסק הדין שנקבע בבית המשפט אפשר לפנות לביטוח לאומי על מנת לקבל קצבת מזונות. ביטוח לאומי משלם לילד את הסכום על פי ביטוח לאומי או על פי מה שנקבע בבית משפט – הנמוך מבינהם. את שאר הכספים ניתן להוציא בעזרת הוצאה לפועל. ניתן לדרוש את הקצבה רטרואקטיבית שנה אחורה. במידה וביטוח לאומי מצליח לגבות יותר מסכום הקצבה לילד על ביטוח לאומי להעביר את ההפרש לילד.

 

לסיכום

עולם דמי המזונות הינו עולם מורכב הבנוי מלבנים רבות ולכן במידה ואתם הגעתם לנווט בעולם הזה חשוב שיהיה לידכם עו"ד גירושין שמכיר את רזי החוק ויכול להמליץ לכם מה לעשות בכל צעד מהלך בניית עולמכם מחדש.

על מה עברנו במאמר זה
Recommended Firm Logo
עו
לקבלת ייעוץ פרטני דיסקרטי - השאירו פרטים, או חייגו למספר:
03-7949755
Picture of עורכת דין ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר
עורכת דין ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר

עו"ד למשפחה לירושה צוואות ולענייני גירושין, עומדת בראש משרד עו"ד שחר הנחשב לאחד ממשרדי הבוטיק בצמרת משרדי עורכי הדין בישראל. המשרד שנוסד על ידה צמח והתפתח וכיום מעניק מגוון שירותים ובהם: דיני משפחה וירושות, ידועים בציבור, אפוטרופסות, ייפוי כוח מתקדם והסכמי ממון.

המשרד משתף פעולה עם צוות יועצים חיצוניים בתחום הכלכלה והאקטואריה על מנת להעניק שירות של מעטפת מלאה. עו"ד רחל שחר, הנחשבת לאוטוריטה בתחום דיני משפחה וירושה ניהלה מאז הסמכתה מאות תיקים סבוכים בתחום דיני המשפחה והירושה תוך ניסיון ראשון במעלה להביא את הצדדים לפתרונות ללא הגעה לכתליי בית המשפט.