רוצה להתגרש לא חייבים מלחמה גירושין בשיתוף פעולה | המדריך המלא על כל זכות המגיעה לכם | כל השאלות וכל התשובות

גירושין בשיתוף פעולה ללא מלחמות-מאמר מאת עו"ד ונוטריונית רחל שחר

גירושין בשיתוף פעולה הינו הליך הסכמי שמטרתו להביא בני זוג המעוניינים להתגרש להסכם גירושין הוגן, ללא הליכים משפטיים.

במצב בו בני זוג מחליטים להתגרש בשיתוף פעולה ההליך המשפטי היחיד אותו יצטרכו לעבור הינו אישור ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

בנוסף, אם בני הזוג נישאו כדת משה וישראל אז יתגרשו בבית הדין הרבני.

עו"ד לענייני ירושה רחל שחר

הליך זה חוסך עשרות התדיינויות בבתי המשפט השונים ומאפשר לבני הזוג להתגרש ולהיפרד זה מזו באופן יחסית חברי. להליך יש יתרונות וחסרונות ואדון בהם במאמר נפרד. במאמר הנוכחי אדון בפרוצדורה להליך גירושין בשיתוף פעולה-ניהול מו"מ להליך גירושין. דגשים חשובים ומידע חשוב. ההליך כולל ייצוג משפטי לכל אחד מהצדדים, וכן במידת הצורך ייעוץ כלכלי ורגשי עבור בני הזוג והמשפחה. כאשר אני עורכת במשרדי מו"מ לכריתת הסכם גירושין אני מציעה כשירות נפרד גם שירותים חיצוניים של שמאי מקרקעין ואקטואר אשר מעניקים את חוות הדעת המקצועיות הרלבנטיות. ההליך נעשה מתוך רצון משותף של שני הצדדים, וכל אחד מהצדדים רשאי להביא אותו לכדי סיום בהודעה מראש

משרדנו מעניק שירותי גירושין בשיתוף פעולה תוך ניהול מו"מ ושמירה על טובת הילדים כערך עליון.
אנו לא מאפשרים עירוב הקטינים במלחמות בין בני הזוג ולכן משרדנו אינו מתאים לזוגות אשר הילדים מעורבים על ידי ההורים בסכסוך.
משרדנו מעניק שירותי גירושין בשיתוף פעולה תוך ניהול מו"מ ושמירה על טובת הילדים כערך עליון.
נשמח לסייע 03-7949755

במהלך ההליך, וכל עוד לא הודיע אחד הצדדים על סיומו, מקובל שאף אחד מהצדדים אינו פונה  להליכים משפטיים, על אף שלא ניתן לאסור זאת בחוק. עלות גירושין בשיתוף פעולה משתנה מתיק לתיק ותלויה במורכבות התיק. המקובל הינו 7,500 פלוס מע"מ עד 15,000 פלוס מע"מ.

אין מחירון קבוע לעלות גירושין בשיתוף. אין מחירון קבוע לעלות גירושין בשיתוף פעולה. העלות נעה בין 7,500 ש"ח עד 15,000 ש"ח
מחירון עו"ד גירושין 03-7949755

יש לבדוק את עלות ההליך מול הגוף הספציפי המעניק את השירות

גירושין בשיתוף פעולה הינו הליך מבחירה, אליו פונים בני זוג המבקשים להיפרד, ומעוניינים לעשות זאת בדרכי שלום, ללא מעורבות של ערכאות שיפוטיות. במהלך ההליך מיוצג כל אחד מבני הזוג על ידי עורך-דין לענייני משפחה מטעמו, במטרה להגיע להסכם גירושין התואם את צרכי שני הצדדים ואת צרכי המשפחה בכללותה. יחד עם זאת קיימים מספר מודלים לפרידה וגירושין בשיתוף פעולה וקיימת אפשרות לניהול מו"מ באמצעות עורך דין אחד לשני הצדדים אשר יסביר לכל צד את המצב החוקי מצד אחד ואת האפשרויות השונות מן הצד האחר.

נוסף על הייעוץ המשפטי, כולל ההליך ייעוץ פיננסי וכן ייעוץ רגשי ופסיכולוגי, באמצעות אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

למי מתאים הליך גירושין בשיתוף פעולה?

בני זוג, כולל ידועים בציבור, בני זוג מאותו מין ובני זוג מדתות שונות, המעוניינים להתגרש או להיפרד, ומבקשים לעשות זאת ללא הליכים בבית המשפט.
בשונה מהליך גישור, בהליך גירושין בשיתוף פעולה שני הצדדים מיוצגים על ידי עורכי דין, או אפילו שניהם על ידי עורך דין אחד, ולכן ההליך עשוי להיות מתאים גם עבור משפחות בהן קיימים מקרים של אלימות בתוך המשפחה או כאשר קיימים פערי כוח משמעותיים בין בני הזוג.

למי ואיך פונים על מנת להתחיל בהליך של גירושין

לצורך תחילת ההליך, יש לפנות שני הצדדים שרוצים להתגרש במשותף, לאחד מעורכי הדין לעניייני משפחה המתמחים בהליך הקיימים כיום.
השירות ניתן גם בחלק מן העיריות והמועצות המקומיות בעלות מופחתת, ניתן לפנות לבירורים לעירייה או למועצה המקומית הרלוונטית בתחומה מתגוררים בני הזוג. כאשר פונים לעירייה בדרך כלל מחלקת הרווחה מתערבת בנושא וניתן לקבל גם שיחות עם עובדת סוציאלית מטעם הרווחה לטובת הקטינים. לטעמי פנייה לרווחה אינה רלבנטית לכל התיקים ויש לשקול יחד עם בני הזוג האם אכן פנייה לרווחה תשרת את טובת ההליך או שאינה רלבנטית בשלב כה מוקדם.

הצוות המקצועי בהליך

הצוות במשרד עו"ד לענייני גירושין המטפל גם בגירושין בשיתוף פעולה כולל את אנשי המקצוע הבאים:

שני עורכי דין מתחום דיני המשפחה (עורך דין לכל צד) או עורך דין גירושין אחד לשני הצדדים אם הסכסוך אינו עמוק וניתן לפתור אותו במשא ומתן.

מומחה לייעוץ זוגי.

מומחים מתחומים שונים הרלוונטיים לסכסוך, כגון: מטפלים משפחתיים, עובדים סוציאליים, יועצים כלכליים, פסיכולוגים, פסיכולוג ילדים ועוד.

הרכב הצוות המקצועי נקבע על פי הצרכים של בני הזוג ומטרתו לספק לבני הזוג תמיכה רגשית, מעבר לעניין המשפטי והכלכלי.

מהם שלבי ההליך כאשר פונים לעו"ד לענייני משפחה לגירושין בשיתוף פעולה

קיים הליך גירושין בשיתוף פעולה אשר במסגרתו בתחילת ההליך חותמים בני הזוג והיועצים המשפטיים על "הסכם השתתפות", המתייחס, בין היתר, לנושאים הבאים:

  • התחייבות בני הזוג לחתור להסכם הוגן, והתחייבות להימנע מפנייה לערכאות כל עוד ההליך מתקיים.
  • התחייבות בני הזוג שלא להסתיר כל מידע רלוונטי להליך.
  • הסדרת אופן סיום ההליך, במקרה שאחד מבני הזוג מבקש להפסיקו.
  • הסדרת אופן נשיאה בתשלומים של מומחים נוספים, ככל שיהיה צורך.
  • התחייבות עורכי הדין המייצגים בהליך שלא לייצג אף אחד מהצדדים בהליך משפטי, אם ההליך לא יצלח.
  • התחייבות לשמירה על סודיות לגבי החומרים אשר יוצגו במהלך ההליך, כך שלא ניתן יהיה לעשות בהם שימוש בהליך משפטי.

במסגרת ההליך, עורכי הדין וצוות המומחים פועלים בשיתוף פעולה על מנת לסייע לבני הזוג להגיע להסכם גירושין הוגן, מקיף ואשר רואה את טובת כל אחד מבני המשפחה.

אם הושג הסכם גירושין בין הצדדים, הוא יובא לאישור בערכאה המוסמכת לצורך מתן תוקף של פסק דין.

קיימת אפשרות נוספת שבה שני הצדדים נכנסים למשא ומתן ומתחילים ראשית בהבנת המחלוקות הרלבנטיות, בהמשך מסמנים יעדים ובסופו של יום מגיעים להסכם חתום.

ההבדלים שבין גירושין בשיתוף פעולה לבין הליך גישור והליכים משפטיים

לעומת הליך בבית משפט, בהליך גירושין בשיתוף פעולה מושם דגש לא על הקונפליקט שבין הצדדים אלא על המשותף להם. הליך גירושין בשיתוף פעולה מתבצע תוך ניהול מו"מ בין הצדדים והדגש החשוב ביותר התחשבות בקשר העתידי שיהיה בין הצדדים (כהורים לילדים משותפים) ותוך שמירה על טובת הילדים. על פי תפיסת עולמי טובת הילדים חייבת להיות בראש סדר העדיפויות במסגרת ההליך ולכן אני מייחסת לה אלמנט משמעותי בקבלת ההחלטות. לעומת הליך בבית משפט או הליך גישור – הליך הגירושין בשיתוף פעולה מספק לצדדים גם תמיכה נפשית ורגשית, וכן ייעוץ פיננסי.

הליך גירושין בשיתוף פעולה עשוי להתאים גם למקרים שאינם מתאימים להליך של גישור, כמו מקרים של אלימות או פערי כוחות בין הצדדים, כיוון שההליך מציע ייצוג משפטי, השומר על האינטרסים של כל אחד מהצדדים.

האתר פונה לנשים וגברים כאחד. השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד.
האתר פונה לנשים וגברים כאחד. השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד.

המידע באתר הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות המחייבות נקבעות על-פי חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט. השימוש במידע המופיע באתר אינו תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד – יש לעיין בתנאי השימוש.

עו"ד רחל שחר מומחית לענייני משפחה בקריית אונו

למידע נוסף בנושא, פנו לכותבת המאמר, עו"ד רחל שחר מומחית לענייני משפחה

על מה עברנו במאמר זה

עורכת דין ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר
עורכת דין ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר

עו"ד למשפחה לירושה צוואות ולענייני גירושין, עומדת בראש משרד עו"ד שחר הנחשב לאחד ממשרדי הבוטיק בצמרת משרדי עורכי הדין בישראל. המשרד שנוסד על ידה צמח והתפתח וכיום מעניק מגוון שירותים ובהם: דיני משפחה וירושות, ידועים בציבור, אפוטרופסות, ייפוי כוח מתקדם והסכמי ממון.

המשרד משתף פעולה עם צוות יועצים חיצוניים בתחום הכלכלה והאקטואריה על מנת להעניק שירות של מעטפת מלאה. עו"ד רחל שחר, הנחשבת לאוטוריטה בתחום דיני משפחה וירושה ניהלה מאז הסמכתה מאות תיקים סבוכים בתחום דיני המשפחה והירושה תוך ניסיון ראשון במעלה להביא את הצדדים לפתרונות ללא הגעה לכתליי בית המשפט.