איך לערוך הסכם הורות משותפת בלי עורך דין-עשה זאת בעצמך מעודכן |(2020)

כיום, זוגות רבים בוחרים להביא ילד לעולם ללא נישואין, אלא כזוג פרטנרים שיגדלו את הילד בצורה שתטיב עימו.

לעיתים מדובר בזוגות חד מיניים או באנשים נורמטיביים שהגיעו לגיל מסוים ולא מצאו את שאהבה נפשם מכל סיבה, אך למרות זאת הם רוצים לזכות בילד משלהם. אחד הצעדים החשובים ביותר בעת קבלת החלטה זאת – היא הכנת מסמך הנקרא “הורות משותפת” וחתימה עליו באמצעות עורך דין המתמחה בתחום. הסכם זה הוא הטוב ביותר עבור מקרים אלו והוא נועד להסדיר ולהגדיר מראש את הזכויות והחובות של ההורים כלפי הילד ועל אופן גידולו רבים שואלים אותי האם ניתן להכין הסכם הורות משותפת לבד. אם כך לבד לגמרי איני ממליצה וגם מאוד לא פשוט להקיף את מלוא הנושאים הנדרשים לשני הצדדים.

תוכן עניינים

יחד עם זאת ניתן לחסוך זמן רב אם יושבים יחד ומחליטים על הנושאים העיקריים אשר מהווים את סלע המחלוקת ביניכם.

הנושא הראשון החשוב הוא להחליט מה תהיה סוג המשמורת. האם משמורת משותפת? האם הסדרי ראייה רגילים? בהחלטה על זמני השהות חשוב מאוד לדייק בזמני השהות הנדרשים וכן לציין בהסכם האם למשל הסדרי השהות יהיו מדורגים. יתחילו למשל ביום בשבוע ויעברו ליומיים או שלושה וכן הלאה.

בהסדרי השהות חשוב מאוד לציין היכן ישהו הילדים בחג ובחופשות של בית הספר.

אחד הנושאים שמהווה סלע מחלוקת וחשוב לתת עליו את הדעת הוא הסוגייה של החופש הגדול, שבו יש חודשיים חופשה וצריך להחליט האם קייטנה במחזור אחד או שני מחזורים ועם סיום הקייטנה היכן ישהו הילדים.

סלע המחלוקת השני הינו דמי המזונות-כפי שציינתי בתוכניות קודמות תפיסת עולמי היא שסכום המזונות צריך להיקבע על ידי בית המשפט. יחד עם זאת אם החלטתם להחליט יחד על סכום המזונות עליכם לתת את הדעת לסכום המזונות הבסיסי ועליו להתייחס לשאלת המדור ולא מכן לשאלה איזה הוצאות מתחלקות חצי חצי.

תשומת לבכם לפסיקה הקובעת כי במקרה של משמורת משותפת מעל גיל 6 ובמקרה שההורים משתכרים שווה בשווה, אין חובת תשלום מזונות אלא כל צד נושא בחצי מההוצאות.

רחל רייצ'ל שחר ושות' – עורכי דין ונוטריון (2004) מומחים במתן פתרונות לסוגיות משפחה. המשרד מעסיק עורכי דין ונוטריונים בעלי ניסיון מעשי של עשרות שנים ומספק פתרונות יצירתיים ותוצאות יוצאות דופן.

0
כל הפתרונות במקום אחד
0
שנות ייצוג משפטי
% 0
נצחונות בתיקים
% 0
שקט נפשי
+ 0
לקוחות מרוצים
צרו קשר לקבלת ייעוץ ללא עלות