צו הרחקה או צו הגנה? המדריך המלא צעד אחר צעד 2020

צו הרחקה או צו הגנה? המדריך המלא צעד אחר צעד להבנת המצב המשפטי בישראל 2020

אלימות במשפחה פוגעת בבני הזוג ובילדיהם באופן קיצוני ביותר ובאופן המשבש לחלוטין את מרקם החיים כפי שאמור לחוות אדם בחיים נורמטיביים. במצבים של אלימות במשפחה הופכת המשפחה להיות מגורם מעצים לגורם מחליש ולמעשה השקט אשר אותו אנו מחפשים בביתנו נעלם ומתפוגג ובמקומו נכנסים מתחים בלתי נסבלים בעליל.
לנוכח זאת המחוקק ראה לנכון לקבוע חוקים מסודרים לנושא אלימות במשפחה ולכן נתן למשטרה סמכויות לצווי הרחקה כטיפול זמני באלימות במשפחה.

תוכן עניינים

מאמר זה ידון בהרחבה בסוגיות של אלימות במשפחה והטיפול המשפטי הנדרש בכל מצב בו אנו נתקלים באלימות במשפחה. אקדיש מאמר נפרד לנושא צווי הרחקה.

הסיפור הקשה הבא אשר הפרטים שונו בו לחלוטין לצורך שמירה על חיסיון ממחיש מה יכולה אלימות במשפחה יכולה לעשות לילדים.

 עוד ערב שגרתי בבית משפחה בדרום הארץ. אבא אמא ושמונה ילדים קטינים בגילאים חמש עד 18. כל הפרטים בכתבה שונו כדי שלא ניתן יהיה לזהות את הצדדים.

לפתע האמא שירלי שם בדוי קמה בצעקות מהכסא ניגשת אל השטריימל של האבא לוקחת אותו בידיה. לוקחת מארון הבגדים את כל בגדיו, ניגשת למטבח נוטלת בקבוק שמן של שלושה ליטרים ולעיני ילדי המשפחה ובצרחות מחרישות אוזניים שורפת את בגדיו של האב. הילדים ההמומים בורחים מהבית כשהם לבושים בפיג'מות. מכבי האש שמגיעים דקות ספורות לאחר מכן מחלצים בנס גדול את אבי המשפחה שהיה כלוא באחד החדרים ולא הצליח לעבור את האש. באותו לילה פוזרו הילדים בין בתי בני משפחותיהם ברחבי הארץ ולמחרת בבוקר החלו כל הילדים בטיפול פסיכולוגי במחלקה הרווחה השכונתית.

אבי המשפחה ניגש לבית המשפט לענייני משפחה וביקש הוצאת צו הגנה והרחקה לאשתו מבית המגורים ודרש כי הסדרי ראייה של הילדים עם אמם יתקיימו במרכז קשר.

האב סיפר לבית המשפט כי לא הייתה זו הפעם הראשונה שהאם התנהגה בצורה אלימה ופוגענית כל כך ותיאר ארוע נוסף שאירע בעבר:

 בתאריך 8.5. איימה כי תהרוג את הילדים.

שלחה את הילדה בת 10 להביא לה עלי הרדוף על מנת לבצע ניסיון התאבדות.

השמידה את בגדי הבעל לעיני הילדים על מנת שלא יוכל לצאת מהבית.

במוצ"ש 7.5. ניסיון להצית את עצמה על ידי שהבעירה את הגז וקרבה את הכיסוי ראש ללהבה שכובתה מיד על ידי.

השליכה חפצים כבדים לעיני הילדים.

ביום 5.5. פגיעות פיזיות בבעל לעיני הילדים. מכות ובעיטות.

יום רביעי 4.5. ניסיון התאבדות לעיני הילדים.

בהמשך היום הכניסה את הילדים לפאניקה בהסבירה כיצד יוותרו ללא אם, כי היא לא תקום בבוקר ותהיה לה הלוויה.

בשעת התקפה אמרה לילדים שהיא תדאג שכולם יצאו פגועי נפש".

כך כתב האב מילה במילה. כאמור בכתבה זו לא יהיו פרטים מזהים מחמת חיסיון.

אין כל ספק שצו ההגנה הוא אחד הכלים החשובים והמשמעותיים במאבק היומיומי באלימות במשפחה אף כי הוא אינו חף ממגרעות וודאי וודאי שלא יכול לתת מענה למצבים מורכבים שמייצרת המציאות הישראלית

 מתי ניתן לפנות בבקשה לצו הגנה?

צו ההגנה ניתן על ידי בית משפט לענייני משפחה בכל רחבי הארץ והוא מוגבל למקרים שבהם נשקפת בכנה ברורה ומיידית לשלומו של מי מבני המשפחה מצד בן משפחה אחר. לאחרונה אנו עדים לצערי לעלייה במספר הבקשות לצו הגנה המוגשות על ידי הורים כנגד ילדיהם ואולם זהו עניין למאמר אחר אשר יתפרסם באתר בקרוב.

צו ההגנה מורה על הרחקת הפוגע מבית המשפחה וממקום העבודה של הנפגע ואוסר על הפוגע להתקרב לנפגע מרחק אותו יקבע בית המשפט.

תוקפו של צו ההגנה לא יעלה על שלוה חודשים בשלב ראשון ובשלב שני ניתן להאריכו לחצי שנה ובמקרים חריגים ביותר להאריכו לשנה על פי שיקול דעתו.

צו ההגנה מוגדר כפיתרון חרום בלבד תקופת צינון אשר במהלכה יש לחתור להפרדה מוחלטת בין הצדדים.

צו הגנה אלימות נפשית

צווי הגנה ניתנים גם במקרים בהם מוכחת אלימות נפשית מתמשכת כנגד הנפגע. במקרה כזה יש להגיש בקשה לצו הגנה באמצעות עורך דין לצו הגנה אשר יפרט בתצהיר מפורט את ההתעללות הנפשית אותה עבר הפוגע. במקרים כאלה מומלץ לצרף חוות דעת מקצועית אשר תפרט בהרחבה את מצבכם הנפשי כפי שהוא בא לידי ביטוי בחיי הנישואין ותוך הסבר על הקשר הסיבתי בין ההתעללות הנפשית אשר אתם חווים מבן הזוג.

צו הרחקה משטרתי – מה הוא כולל ואיזה עונשים צפויים למי שמפר אותו

כסעד ראשון ולפני הכל אם את או אתה עוברים פגיעה פיזית או נפשית אתם יכולים לגשת להתלונן במשטרה. לקצין משטרה יש סמכות להרחיק אדם המהווה סכנה לאחר ודינו של צו הרחקה מהמשטרה כדין כל צו הרחקה אחר אשר יוצא מבית המשפט. פעמים רבות צו הרחקה שיוצא מהמשטרה הוא אפילו מרתיע יותר מצו הרחקה שניתן על ידי בית המשפט שכן קצין משטרה מוסר אותו ידנית לאדם הפוגע. בכל מקרה חשוב להתייעץ עם עורך דין צו הרחקה על מנת לדעת כיצד אתם מתמודדים בין אם הוצא נגדכם צו הרחקה ובין אם אתם אלה אשר מגישים בקשה לצו הגנה או הרחקה. כל מי שקיבל צו הרחקה ומפר אותו לצפוי לכתב אישום בגין הפרת הוראה חוקית.

צו הרחקה,  בדיוק כפי שהוא נקרא דורש מאדם מסויים להתרחק מאדם אחר. במרבית המקרים אם מדובר בצו הגנה אזי מצויין המחק אותו יש לשמור ואילו בצו הרחקה לרוב מדובר בהרחקה כללית ולכן קיים צורך בהתייעצות עם עורך דין המתמחה בצווי הגנה והרחקה.

לדעת שלא תמיד צו ההרחקה כולל רק את המרחק שצריך להישמר.

קיים קושי שיפוטי עצום בקביעת ראיות בעניין צווי הרחקה וצווי הגנה וקיימים מקרים שמספרם אינו ידוע בו מוצאים צווי הרחקה וצווי הגנה שלא כדין

אם אתה עומד בפני צו הרחקה כדאי שתמשיך לקרוא בעיון רב.

         בבקשות המוגשות בעניין צו הגנה פעמים רבות לא קיימת כל ראייה ולמעשה מדובר במילה כנגד מילה. חמור יותר, כאשר מוגשת בקשה בשם קטין על ידי אחד מההורים. המצב שנוצר הוא שביהמ"ש נותר עם שתי גרסאות קוטביות, עם מעט מאוד ראיות ישירות (אם בכלל), והקושי שנוצר הוא, לקבוע האם החבלה / הפגיעה (גם הנפשית) באדם נגרמה בשל בן הזוג אם בכלל.  

   הוציאו נגדי צו הרחקה שלא כדין איך  אני יכול להתגונן?

         כעורכת דין לענייני משפחה מזה שנים ארוכות וטובות המלצתי החשובה ביותר הינה לגשת לבדיקת פוליגרף פרטית. בדיקה זו אשר חייבת להיעשות לאחר ייעוץ עם עורך דין מומחה לענייני משפחה אשר הינו גם עורך דין מומחה לענייני צו הרחקה, יכולה להיות ההבדל בין הצלת התיק לקריסתו.

  גם בתי המשפט כתבו על הצורך העלאת הרף הראייתי ועל הצורך בשימוש בפוליגרף:

        "סבורני, כי הצבת האינטרסים וחובת ההגנה על הצדדים כולם, מחייבת את בית המשפט למשנה זהירות ולשקול במקרים מסויימים ומתאימים, היענות בחיוב לבקשות לצווי הגנה רק בהתקיים צבר ראייתי איכותי של מעל מאזן הסתברויות, כאשר יש לשקול שימוש זהיר באמצעים מסייעים להערכת מהימנות בעלי הדין בדמות בדיקת פוליגרף.  אמנם כן, ההליכים במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה הם הליכים אזרחיים במהותם וחלים עליהם דיני הראיות האזרחיים. על מבקש הצו רובץ נטל הראיה בדבר קיומם של האירועים המהווים לטענתו בסיס ותשתית לקבלת הצו. עלכן, במקרה שבו לא ניתן לקבוע עלפי עדויות הצדדים ממצא עובדתי מחייב עקב עדויות סותרות של שני הצדדים, ובהיעדר כל ראיה התומכת בעדות מבקש הצו, דין הוא כי תידחה הבקשה (תמ"ש (כ"ס) 1880/04 ר.פ. נ' ג.ש. פ"ד תשס"ד (3) 897, 902 וכן במאגרים). אך לטעמי, גם במקרה בו ישנה אפשרות לקביעת ממצאים עובדתיים, על הדבר להיעשות באחת משתי אלה : או על פי מידת הוכחה גבוהה יותר ממאזן הסתברויות כנהוג במשפט אזרחי, עד כדי רמת הביניים שהפסיקה דנה בה במקרים אחרים; או במידת הוכחה של מאזן הסתברויות אך בהסתמך על כמות הוכחות גדולה יותר ורמת הוכחה משכנעת יותר."

         

שימוש בפוליגרף לצורך הוכחת בנסיבות העניין השופט אסף זגורי כתב מפורשות באחד מפסקי דינו כי: " אני קובע כי קיימת לבית המשפט לענייני משפחה סמכות נרחבת ומיוחדת, לקבל את בדיקת הפוליגרף כראיה, בוודאי מקום שהוגשה בהסכמה וזאת בין אם מכוח סדרי הדין הנהוגים ובין אם מכוח סמכותו לסטות מסדרי הדין ודיני הראיות מכוח סעיף 8(א) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה – 1995 ולקבל כל ראיה גם אם אינה קבילה (תקנה 258יד(א) לתקסד"א, התשמ"ד – 1984 הקובעת, כי "בית המשפט רשאי לקבל כראיה כל עדות שהובאה בפניו, אף אם אינה קבילה בבית משפט אחר"). שילוב סמכות זו עם המודעות לקושי האינהרנטי בקביעת ממצאים עובדתיים בצווי הגנה מצריך את היושב בדין לא אחת לעשות שימוש בבדיקת פוליגרף וכך גם במקרה דנן (תמ"ש(כ"ס) 1880/04 ר.פ.(ש) נ' ג.ש. [פורסם בנבו] (17/1/05) ; תמ"ש (כ"ס) 3960/01 מ.נ. נ' מ.ר., [פורסם בנבו] (1/6/03); תמ"ש (ת"א) 13105/01פלונית נ' פלוני, [פורסם בנבו] (29/4/2001) ;תמ"ש (ת"א) 65350/99 פלונית נ' פלוני [פורסם בנבו]; תמ"ש (ת"א) 104843/00 פלונית נ' אלמוני [פורסם בנבו])".

רחל רייצ'ל שחר ושות' – עורכי דין ונוטריון (2004) מומחים במתן פתרונות לסוגיות משפחה. המשרד מעסיק עורכי דין ונוטריונים בעלי ניסיון מעשי של עשרות שנים ומספק פתרונות יצירתיים ותוצאות יוצאות דופן.

0
כל הפתרונות במקום אחד
0
שנות ייצוג משפטי
% 0
נצחונות בתיקים
% 0
שקט נפשי
+ 0
לקוחות מרוצים
צרו קשר לקבלת ייעוץ ללא עלות