הסכם ממון דוגמאות להסכם ממון להורדה

תוכן עניינים

הסכם יחסי ממון בין בני זוג נשואים

הקדמה:

הסכם יחסי ממון נועד למעשה לפתור להגדיר כיצד יחולקו נכסיהם של בני זוג נשוי עם סיום נישואיהם. מקובל בהחלט כיום להסכים שעצם חתימת הסכם ממון יכולה למנוע תקלות משפטיות רבות אם כי לא את כולן.

הסכם ממון, אשר נערך בתבונה תוך הבנת צרכי כל הצדדים ובאופן הצופה פני עתיד יחסוך לבני הזוג, במקרה של פרידה או גירושין, זמן רב עוגמת נפש ויחסוך בהוצאות משפטיות שעלולות להכביד לחינם על התא המשפחתי המתפרק.

זו בדיוק הסיבה שמומלץ להסתייע בעורך דין בעריכת הסכם הממון וכן בהליך אישורו או בבית המשפט לענייני משפחה או על ידי נוטריון להסכם ממון.

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע, כי בעת פטירה או גירושין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית מהרכוש והממון המשותף שצברו במהלך נישואיהם, מועד זה קרוי מועד פקיעת חיי הנישואין.

אם זוג נשוי מעוניין כי במקרה של סיום נישואיהם יופרדו הנכסים שצברו במשך השנים, כך שיהיו שייכים לכל אחד בנפרד ולא יחולקו רק לפי החוק היבש, עליהם לעשות זאת בצורה מפורשת על ידי הסכם ממון.

בני זוג יכולים לערוך את הסכם הממון לפני נישואיהם (הסכם קדם נישואין) ואז יידרש אישור נוטריוני  או במהלך הנישואים, ואז יהיה עליהם לאשר את ההסכם בבית משפט לענייני משפחה.

כאשר בני זוג שאינם נשואים, אך חיים ביחד, רוצים לערוך הסכם המסדיר את מערכת היחסים הכלכלית ביניהם, ניתן לעשות זאת ע"י הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור. אם בני הזוגק אינהם רוצים להתחתן הם אינם יכולים לערוך הסכם ממון אלא רק הסכם חיים משותפים.

גם הסכם חיים משותפים ניתן לאשר אצל נוטריון ואז למעשה זהו אישור חתימת החותמים על ידי נוטריון לאישור חתימות.

הקשר בין הסכם ממון לצוואה או ירושה

אדם יכול להוריש (על פי צוואה או כללי חוק הירושה) רק נכסים וכספים שבבעלותו, או את החלק שלו בלבד בנכסים משותפים.

אדם לא יכול להוריש את רכושו או להורות מה ייעשה בו לאחר מותו אלא בצוואה בלבד,. ככל שאדם לא ערך צוואה יחולו עליו חוקי הירושה הרגילים.

הסכם ממון קובע כיצד יחולקו הנכסים של בני זוג בינם לבין עצמם, ובכך קובע מהו היקף העיזבון של כל אחד מבני הזוג, ואילו צוואה קובעת כיצד יחולק אותו עיזבון.

מי יכול לחתום הסכם ממון? מהי אוכלוסיית היעד לחתימת הסכם ממון?

בני זוג אשר עומדים להינשא, או שכבר נשואים.

מהם שלבי ההליך לצורך עריכת הסכם ממון ואישורו?

עקב מורכבות נושא עריכת הסכם ממון והסוגים השונים של הסכמי הממון מומלץ להסתייע בעורך דין לעריכת ההסכם.

ההסכם טעון אישור רשמי של בית משפט לענייני משפחה, או נוטריון, לפי העניין:

אם מדובר בהסכם טרום נישואים, ניתן לאשרו אצל נוטריון (או רשם נישואין) ואין צורך לאשר אותו בבית המשפט או בבית הדין הדתי של בני הזוג.

הסכם שנערך לאחר שבני הזוג נישאו, צריך לקבל אישור של בית המשפט לענייני משפחה, או בית דין דתי (בית הדין הרבני במקרה של יהודים, בית הדין השרעי במקרה של מוסלמים, בית הדין הדרוזי וכו').

למידע על בתי משפט לענייני משפחה יש להיכנס לקישור הבא https://www.gov.il/he/departments/topics/family_courts

האישור יינתן רק לאחר שבית המשפט או הנוטריון נוכחו לדעת שבני הזוג גיבשו את ההסכם מרצונם החופשי, תוך הבנת המשמעות של ההסכם ותוצאותיו.

הסכם הממון צריך לכלול התייחסות ספציפית לכל הנכסים של בני הזוג ולכלול התייחסות לשאלה איזה סוג נפרדה רכושית הם רוצים.

צוואות, ירושות ועזבונות

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור

הסכם ממון בין בני זוג מאותו מין

למידע בנושא עורך דין גירושין לחץ כאן

למידע נוסף בנושא, פנו לכותבת המאמר, עו"ד רחל שחר 052-4616973

דוגמאות של הסכם ממון

דוגמא להסכם ממון – נוסח 1 | כאן

דוגמא להסכם ממון – נוסח 2 | כאן

דוגמא להסכם ממון – נוסח 3 | כאן

מי צריך הסכם ממון?

למרות שמקובל לחשוב שהסכם ממון נועד רק לעשירים, בפועל הסדרה מראש של המערכת הרכושית בזמן חיי הנישואין תסייע אם חלילה תיפרדו ומנסיוני רב השנים אני בהחלט יכולה לומר שהסכם ממון אשר מנוסח בבהירות יכול למנוע מחלוקות עתידיות באופן משמעותי.

לא יכולה להיות מחלוקת שתפיסת העולם הכלכלית בין בני הזוג צריכה להיות מיושבת בטרם ניושאיהם ואם לא יהיה הסכם שיסדיר את מערכת היחסים הכלכלית בין בני הזוג, והם חלילה יתגרשו אז תתחיל השאלה כיצד יש לחלק את הרכוש בבית המשפט לענייני משפחה ו/או בבית הדין הרבני, בעת פרידה או גירושין.

כיצד משנים הסכם ממון?

הסכם ממון נערך בכתב וצריך אישור וגם כל שינוי של הסכם ממון צריך אישור של בית משפט.

הסכם ממון בין בני זוג ידועים בציבור – האם יש דבר כזה?

ידועים בציבור אינם חותמים הסכם ממון ואינם כפופים לחוק יחסי ממון אלא חותמים על הסכם חיים משותפים שתוכנו יכול להיות דומה להסכם ממון אך החוק שיחול עליו יהיה חוק החוזים הכללי והפסיקה של ידועים בציבור.

ומה אם כתבנו הסכם ממון אך לא אישרנו אותו

אם חייתם על פי ההסכם כל שנות הניושאין בית המשפט עשוי לקבל את ההסכם ולפעול לפיו ואולם בעניין זה קיימת חשיבות גבוהה מאוד להתייעצות משפטית.

האם העמוד סייע לכם?

 עזרו לנו להמשיך לסייע לכם

יש לכם מידע נוסף או הצעות לעדכון ערך זה?

18/5/20 שעה 22:59  

אודותינו

עזרה

מי אנחנו?

אודות משרד עו"ד ונוטריון רחל שחר

נגישות

תפריט ראשי

צרו קשר

הצטרפו אלינו בפייסבוק

דוא"ל

האתר פונה לנשים וגברים כאחד. השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד.

המידע באתר הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות המחייבות נקבעות על-פי חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט. השימוש במידע המופיע באתר אינו תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד – יש לעיין בתנאי השימוש.

שתפו בפייסבוק

שתפו בטוויטר

שתפו בדוא"ל

למידע נוסף בנושא, פנו לכותבת המאמר, עו"ד רחל שחר 052-4616973

רחל רייצ'ל שחר ושות' – עורכי דין ונוטריון (2004) מומחים במתן פתרונות לסוגיות הסכמי ממון. המשרד מעסיק עורכי דין ונוטריונים בעלי ניסיון מעשי של עשרות שנים ומספק פתרונות יצירתיים ותוצאות יוצאות דופן.

0
כל הפתרונות במקום אחד
0
שנות ייצוג משפטי
% 0
נצחונות בתיקים
% 0
שקט נפשי
+ 0
לקוחות מרוצים
צרו קשר לקבלת ייעוץ ללא עלות