מהי הגדרה של ידועים בציבור על ידי בית משפט לענייני משפחה, חלוקת רכוש של בני זוג ידועים בצבור, הסכם ממון ביחס לנכס שהתקבל בירושה, חלוקת כספי ירושה בין בני זוג שאינם נשואים, הסכם ממון עם ידועה בציבור בנוגע לחלוקת נכס על כל אלה ועוד במאמר הבא

עו"ד ידועים בציבור-חלוקת רכוש של בני זוג ידועים בציבור

נושא זכויות ידועה בציבור לגבי דירה עולה חדשות לבקרים שכן ידועים בציבור רבים נותרים ללא מענה לאחר פטירת בן הזוג או במצב של פרידה ופירוק הקשר המשפחתי.

עו"ד לענייני ירושה רחל שחר

מה זה ידועים בציבור?

מוסד ה"ידועים בציבור" נבחן על פי שני יסודות: חיי משפחה ומשק בית משותף. "ביטוי זה כולל שני יסודות: חיי אישות כבעל ואישה וניהול משק בית משותף. היסוד הראשון מורכב מחיים אינטימיים כמו בין בעל לאשתו המושתתים על אותו יחס של חיבה ואהבה, מסירות ונאמנות, המראה שהם קשרו את גורלם זה בזה.
היסוד השני הוא ניהול משק בית משותף. לא סתם משק בית משותף מתוך צורך אישי, נוחות, כדאיות כספית או סידור ענייני, אלא כפועל יוצא טבעי מחיי המשפחה המשותפים, כנהוג וכמקובל בין בעל לאישה הדבקים זה בזה בקשר של גורל חיים".
שאלת קיומם של תנאים אלה מן הראוי שתיבחן על פי קריטריונים סובייקטיביים. כלומר, כיצד ראו בני הזוג עצמם את מערכת היחסים ביניהם, ומבלי לחפש קריטריונים נוקשים למונחים "חיי משפחה" וכן "ניהול בית משותף" (אלון נ' מנדלסון , מג(1) 431 (27/4/1989)).

ידועים בציבור זכויות בדירה

אחת השאלות העיקריות היא כיצד יחולקו זכויות בדירה במצבו בו בני הזוג לא התחתנו. לעניין זה שני מכשירים משפטיים חשובים שיש להשתמש בהם. האחד הוא הסכם ממון והאחר הינו רישום בפועל בלשכת רישום מקרקעין. אם אתם רוכשים יחד דירה הקפידו על רישום הזכויות באופן זהה לסכומים שכל אחד השקיע. אל תסכימו למצב שבו הדירה נרשמת על שם בן הזוג.
בנוסף, אם נכנסתם להתגורר בדירה של בן זוג ידוע בציבור וערכתם שיפוצים מכספכם העבירו את התשלומים לאנשי השיפוצים רק בהעברות בנקאיות מחשבונכם ותמורת חשבוניות. טענות כי שילמתם במזומן לא יישמעו.

ידועים בציבור פרק זמן מינימלי

אחת השאלות אשר עולה חדשות לבקרים היא השאלה האם יש פרק זמן מינימלי להכרה כידועים בציבור. כבוד השופטת בדימוס שפרה גליק התייחסה לשאלה זו בפסקי דין שכתבה וציינה כי במבחנים השונים שנקבעו בפסיקה העניפה בתחום ידועים בציבור אמנם אין "פרק זמן מינימלי" של חיים משותפים אך תקופה של שנתיים ומחצה "ברוטו" היא בכל זאת תקופה קצרה מאד.
ראוי לציין כי בפסיקה לא קיימת אחידות בשאלה של מהו פרק הזמן המינימלי שממנו ואילך ניתן יהיה להכיר בידוע בציבור והדבר שונה אם מדובר במעמד של ידוע בציבור לצורך קבלת גמלה לעומת לצורך חלוקה ברכוש.בית הדין לעבודה דחה תביעה של אשה להכרה בה כידועה בציבור לאחר שנתיים ומחצה, ראה ע"ס 183/99 אהרון נ' הממונה על תשלום הגמלאות (פורסם ב"נבו", ולעומת זאת, נקבע למשל בע"א 621/69 נסיס נ' יוסטר פ"ד כ"ד (1), 617, כי תקופת זמן של קרוב לשנה יכולה להיות מספקת ובלבד שבמשך כל אותו הזמן התנהלו החיים המשותפים על בסיס אותו קשר עמוק הקיים כרגיל בין בעל לאשה הנשואים כחוק.

ידועים בציבור דמי ביטוח לאומי

כדי להיות מוכרים כידועים בציבור במוסד לביטוח לאומי יש לשלוח שאלון לידועים בציבור למחלקת הביטוח הלאומי הקרובה לביתכם. מומלץ מאוד למלא את השאלון לידועים בציבור בסיוע עורך דין המתמחה בידועים בציבור. על פי חוק המוסד לביטוח לאומי רשאי לבחון את מעמדם של בני זוג ולהכירם כידועים בציבור גם באופן יזום כשיש לו מידע שממנו עולה לכאורה שהם מנהלים משק בית משותף וחיים כידועים בציבור לכל דבר ועניין.

איך מוכיחים ידועים בציבור

הדבר החשוב ביותר היא לשמור הוכחות שהייתם בני זוג שחיו תחת קורת גג אחת. לשמור תמונות מאירועים, קבלות על הוצאות, תשלומי חופשות, הדבר הטוב ביותר הוא להירשם בביטוח הלאומי כידועים בציבור מה שיכול לקדם אתכם משמעותית במקרה חלילה של פטירה של בן הזוג.

בקשה מקוונת לצו ירושה

צרו קשר היום לקבלת ייעוץ ללא התחייבות

Recommended Firm Logo

על מה עברנו במאמר זה