עורך דין ירושה מומלץ בדירוג עורכי דין לענייני ירושה מומחים בדיני משפחה ירושות וצוואות

כיצד לערוך צוואה ומדוע מומלץ להיוועץ עם עורך דין ירושה וצוואות? עריכת צוואה הינה אחד המסמכים החשובים להם אנו נדרש במהלך חיינו. עריכה נכונה של צוואה יכולה להכריע את גורלה של הצוואה. בעבר סברו כי יש לערוך צוואה אצל עורך דין רק אם מחלקים את הרכוש בצורה לא שווה ואולם כיום הנטייה היא להמליץ לכולם […]

עו

כיצד לערוך צוואה ומדוע מומלץ להיוועץ עם עורך דין ירושה וצוואות?

עריכת צוואה הינה אחד המסמכים החשובים להם אנו נדרש במהלך חיינו. עריכה נכונה של צוואה יכולה להכריע את גורלה של הצוואה. בעבר סברו כי יש לערוך צוואה אצל עורך דין רק אם מחלקים את הרכוש בצורה לא שווה ואולם כיום הנטייה היא להמליץ לכולם על עריכת צוואה אצל עורך דין וזאת על מנת שמסמך הצוואה יהא ערוך כדבעי. בנוסף, אני ממליצה לערוך צוואה בעדים ולא צוואה נוטריונית לנוכח העובדה שבצוואה נוטריונית ניתן לרוב למצוא פגמים אשר חלקם עלולים להפוך את נטל ההוכחה באם תוגש התנגדות למתן צו קיום צוואה.

לא יכולה להיות מחלוקת כי עריכת צוואה שתעמוד בפני התנגדויות עתידיות של יורשים ממורמרים אינה דבר של מה בכך. במשרדי הצוואות נערכות כשהעדים לצוואה יושבים גם במהלך עריכת הצוואה עצמה וזאת על מנת שיוכלו לנהל תרשומת עתידית וחלילה אם יהיה צורך, יוכלו להעיד בפני בית המשפט גם על אומד דעתו של המצווה. אם מדובר באדם קשיש מומלץ שעורך דין אשר עורך את הצוואה יסריט את עריכת הצוואה ובמקרים מסוימים גם ידאג לחוות דעת רפואית אשר יכולה לסייע רבות לעתיד לבא. מהלכים אלה אשר מומלץ שעורך דין יערוך אינם יכולים להתבצע באופן עצמאי ולכן עריכת צוואה אשר נחזה להיות מסמך פשוט אינה מסמך פשוט כלל ועיקר.

צריך לזכור כי לאורך שנות עבודתם עורכי דין צוואות הם עורכי דין המתמחים בהכנת צוואות, כמו גם מכירים הליכים משפטיים אשר נערכים לצורף הגנה על צוואות וכן ייצוג בהתנגדויות כנגד צוואות. בחירת עורכי דין צוואות בעת ההחלטה על כתיבת צוואה יכולה לעיתים להכריע את הכף במשפט של הגנה על הצוואה.

עורך דין צוואה וירושה עורך דין צוואה וירושה

האם יש גיל מומלץ לעריכת צוואה? ואיך כדאי לערוך צוואה?

במציאות הישראלית המורכבת אין גיל מומלץ לעריכת צוואה. מציאות החיים מלמדת כי מסמך צוואה רלוונטי בכל גיל. ההגדרה המשפטית לצוואה היא מסמך שבו אדם קובע מי יירש את רכושו ואת נכסיו לאחר מותו. נכסיו ורכושו של אדם לאחר מותו קרויים עזבון המנוח. חוק הירושה קובע כי ההחלטה האם לערוך צוואה ולמי להוריש את נכסינו נתונה אך ורק בידיו של כל אדם על פי רצונו והצוואה חייבת לשקף את רצונו של האדם כשהיה במצב המאפשר לו לקבל החלטות.

 

חוק הירושה קובע ארבע דרכים שונות בהן ניתן לערוך צוואה

 • צוואה בכתב יד
 • צוואה בעדים
 • צוואה בפני רשות
 • צוואה בעל פה.

הבחירה באיזו דרך לערוך את הצוואה נתונה לבחירתו המוחלטת של המצווה זכרו כי רק באמצעות צוואה, הנכתבת בהתאם לכללי החוק, יכול אדם לדעת בביטחון כי לאחר מותו ייעשה ברכושו בדיוק לפי רצונו.

אם אדם לא ערך צוואה בימי חייו אזי רכושו יחולק על פי דין. מומלץ לפנות לעורך דין צוואות, אשר זו התמחותו על מנת שיסייע בעריכת צוואה. עורך דין המנסח צוואה ומיומן לכך ידע לנסח צוואה שתוכל לעמוד בפני התנגדות עתידית לצוואה ככל שתוגש.

8 סעיפים לפחות שמומלץ לבדוק כשאתם עורכים צוואה

צוואה היא מסמך משפטי המתאר את רצונו של אדם לחלוקת נכסיו ורכושו במותו. בצוואה המצווה מפרט מי יקבל, וכיצד ומתי יחולק רכושו. צוואה יכולה למנות גם מנהל עיזבון, האחראי על ביצוע ההוראות המפורטות בצוואה, וכן אפוטרופוס לכל היורשים הקטינים, אם ישנם. חשוב לציין כי צוואה נכנסת לתוקף רק לאחר פטירתו של אדם, וניתן לשנותה או לבטלה על ידי האדם שערך את הצוואה בכל עת בעודו בחיים ובעל כשירות משפטית לכך.

עילות לפסילת צוואה

הדין הישראלי קובע תנאים לכשרותה של צוואה, הכוללים התייחסות לעניינים טכניים ומהותיים הנוגעים למצווה, לאופן עריכת הצוואה ולתוכן הצוואה עצמה. ריבוי תנאים זה פותח אפשרויות רבות, אשר במקרים מסוימים תוכלנה לסייע להביא לפסילת צוואה קיימת, גם לאחר מות המצווה.

עילה לפסילת צוואה

פירוט

האם המצווה היה כשיר לצוות? הדבר הראשון שעליך לבדוק כעורך דין שעומד לערוך צוואה הוא האם האדם שלפניך כשיר משפטית. תשאלו אותו שאלות. אל תתביישו או תחושו אי נעימות. אם יש לכם חשד כלשהו שהאדם לפניכם אינו כשיר משפטית תבקשו תעודת רופא גריאטר או פסיכיאטר החוק דורש שכדי שצוואה תהיה בעלת תוקף, על המצווה להיות כשיר משפטית. אדם שאינו כשיר משפטית יכול להיות הן מפאת גילו (קטין אינו כשיר) והן מפאת שהוכרז כפסול דין.
האם הצוואה נכתבה בכתב יד? יכול להיות גם מקרה שבו כעורך דין מגיע אליך אדם שכבר כתב את הצוואה בכתב יד וכעת מבקש ממך לבדוק אותה. צוואה בכתב יד יכולה להיות צוואה כשירה לכל דבר ועניין. ישנן מספר דרכים לכתוב צוואה, כאשר לכל דרך החוק קובע דרישות ותנאים אחרים לצורך קביעת תקפות הצוואה. כאשר צוואה נכתבת בכתב יד, אין צורך בעדים או עורך דין ירושה. אבל, כעורך דין עליך לשים לב לבעיות שיכולות לצוץ: ראשית, על הצוואה כולה להיערך בכתב ידו של המצווה. שנית, נדרשת חתימתו של המצווה. שלישית, יש לציין את התאריך על הצוואה. אי עמידה בכל אחד מהתנאים הללו תאפשר לנסות ולפסול את הצוואה.
האם הצוואה נאמרה בעל פה? ניתן לערוך גם צוואה בעל פה. החוק מכיר בכך. אך בשל העיגון החלש יחסית שלה, המחוקק קובע מספר תנאים כדי להעניק לצוואה שכזו תוקף: ראשית, נדרשים שני עדים המבינים את שפה המצווה. שנית, העדים צריכים לרשום, כמה מדויק שהם יכולים, טופס המתעד בכתב את דברי הצוואה. בנוסף, על העדים לחתום על טופס זה ולהפקידו אצל הרשם לענייני ירושה. הרעיון מאחורי האפשרות של צוואה בעל פה הינו לאפשר לאדם הנוטה למות בעוד שאין לו צוואה, ליצור כזו כמה שיותר מהר. לכן, אם המצווה עודנו בחיים חודש לאחר מועד יצירת הצוואה – הצוואה תתבטל.
האם הצוואה נעשתה בפני רשות? כידוע לכל עורכי הדין העוסקים בענייני צוואות, צוואה יכולה להיעשות גם בפני רשות. צוואה בפני רשות היא צוואה שנעשית מול שופט, רשם בית משפט, נוטריון ובעלי תפקידים נוספים. בעלי תפקידים אלה נחשבים מהימנים בעיני מדינת ישראל  כעורך דין אם מגיע אליך אדם שערך צוואה בפני נוטריון עליך לבדוק את הצוואה על פי חוק הנוטריונים וכן לפי תקנות הנוטריונים שכן צוואה המאושרת על ידי נוטריונים צריכה לעמוד בכללי סף נוספים. באופן אישי על אף היותי נוטריונית אני ממליצה על עריכת צוואה בפני עדים צוואה זו נחשבת חזקה יחסית ואף יכולה, לעתים, להתגבר על קשיים ופגמים טכניים, באם ישנם.
האם הצוואה נעשתה בנוכחות עדים? הצוואה המומלצת בעיני היא צוואה שנערכת בפני עדים ומצולמת בוידאו במידת הצורך. מתי כדאי להקפיד לצלם את הצוואה בוידאו? כשאתם מרגישים שיכולה להיות התנגדות לצוואה מכל סיבה שהיא. אם למשל עורך הצוואה מחליט להדיר מהירושה שניים משלושת ילדיו אני ממליצה בנוסף לעדים לצוואה להוסיף גם צילום וידאו מלא. בצילום הוידאו יש צורך להראות כי אכן העדים נכחו בחדר משך כל עריכת הצוואה. לפנ עריכת הצוואה אני ממליצה לצלם את האדם מדבר למצלמה כמה דקות ומסביר יכולה להיעשות בנוכחות עדים בכתב יד או מודפסת. יש לשים לב, שעל העדים להיות מעיל גיל 18 ושאינם פסולי דין. בנוסף, אסור שהעדים, במקרה זה, יהיו חלק מהנהנים מהצוואה (כלומר שלפי הצוואה הם חלק מהיורשים). גם צוואה זו צריכה לכלול תאריך, תצהיר הנוגע לזהות העדים ותצהיר מטעם העדים.
האם הצוואה בלתי חוקית או בלתי מוסרית? כעורכי דין אני ממליצה שתקדישו תשומת לב לשאלה האם קיימות בצוואה בוראות בלתי חוקיות או לא מוסריות. במצב בו יש הוראה בצוואה שאינה חוקית או אינה מוסרית, הוראה זו לא תכובד ולא תקוים, אך אין הדבר משליך, בהכרח, על שאר הוראות הצוואה, ככל שהן תקינות.
מה אם בצוואה ישנה הוראה בלתי ברורה? לעתים, משום שרוב המצווים אינם משפטנים, קורה שכאשר הם מנסחים בעצמם את הצוואה ישנה הוראה לא ברורה. לפעמים לא ברור למי הנכס מצווה או באיזה נכס מדובר. במצב זה, הוראה זו תבוטל, ואם הדבר הכרחי – תבוטל הצוואה כולה והירושה תחולק לפי ברירת המחדל שבדין. כעורך דין העורך צוואה נדרשת תשומת לב מיוחדת לפירוט ההוראות. אם הסעיף עוסק הדירת בני הזוג פרט ככל האפשר פרטים הרלבנטיים לאותה דירה ולא רק כתובת גוש חלקה תת חלקה. אלא לדוגמא דירה בת 3 חדרים המצויה בקומה השלישית פונה לכיוון מערב וכיו"ב וכמובן כתובת וגוש חלקה.

שימו לב שהצוואה אינה לטובת גורם שנטל חלק בעריכתה.

 

עו"ד רחל שחר מסבירה: איך רושמים צוואה בכתב יד?

https://www.youtube.com/watch?v=EVaiUnEVyNA

 

איך אדע מה סיכויי ההצלחה בהתנגדות לצוואה?

התנגדות לצוואה היא הליך שבו המתנגד טוען, כי אין לקיים את הצוואה ואין לתת צו קיום צוואה, וזאת לאור העובדה שהצוואה פגומה באופן המחייב את פסילתה. העילות לביטול צוואה מפורטות בחוק הירושה, והידועות שבהן הן השפעה בלתי הוגנת, מעורבות בעריכת צוואה וחוסר כשירות משפטית של המצווה. לרשימה זו ניתן להוסיף עילות רבות בהתאם לרמת היצירתיות של עורך דין ירושה שייצג אותכם.

אין לתאר את עוגמת הנפש הרבה אשר חווה אדם אשר זכה על פי צוואה ולפתע מוגשת התנגדות. ניהול התנגדות לצוואה הוא אחד ההליכים המורכבים מבחינה משפטית שכן כפי שנסיבות חיי בני האדם שונות זו מזו גם לא ניתן למצוא אף לא התנגדות אחת לצוואה אשר דומה לרעותה. לכל התנגדות לצוואה מסכת חיים שונה עורך דין ירושה מנוסה יוכל לנהל התנגדות לצוואה באופן מתוחכם ולהביא פעמים אבות להיפוך נטל הראייה בניהול ההתנגדות לצוואה. היפוך נטל הראייה בהתנגדות לצוואה יביא לכך שנטל ההוכחה שהצוואה כשירה עובר אל הצד שכנגד ומאפשר לכם להתנהל באופן קל יותר מבחינה ראייתית.

 

צוואה הדדית חוק הירושה

בני זוג רשאים לכתוב צוואות אשר מסתמכות האחת על השנייה ולמעשה מכוח הסתמכות זו יכולת הביטול של צוואה הדדית היא מוגבלת.

תיקון לחוק הירושה הגביל את יכולת הביטול של צוואה הדדית וזאת לנוכח העובדה שקיימת הדדיות בין שתי הצוואות. כבן זוג אחד שערך את הצוואה ההדדית הסתמך על בן הזוג השני בעת עריכתה.
למידע נוסף ראו סעיף 8א לחוק הירושה, תשכ"ה-1965.
סעיף 8א לחוק הירושה קובע כי בני זוג רשאים לכתוב צוואות הדדיות
סעיף 8א לחוק הירושה, התשכ”ה-1965 קובע כדלקמן:
“8א. צוואות הדדיות (תיקון: התשס”ה)
(א) בני זוג רשאים לערוך צוואות מתוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואת בן הזוג האחר; צוואות כאמור יכולות להיעשות בין אם הזוכה על-פי כל אחת מהצוואות הוא בן הזוג ובין אם הוא גורם שלישי, בין בשני מסמכים שנערכו באותה עת ובין במסמך אחד (בסעיף זה – צוואות הדדיות).
(ב) לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף אלא-אם-כן יתקיים אחד מאלה:
(1) בחייהם של שני בני הזוג – המצווה המבקש לבטל את צוואתו ימסור הודעה בכתב על ביטול הצוואה למצווה השני; נמסרה הודעה כאמור, בטלות הצוואות ההדדיות של שני המצווים;
(2) לאחר מות אחד מבני הזוג:
(א) כל עוד לא חולק העזבון – בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו יסתלק שלא לטובתו, לטובת ילדו או לטובת אחיו של המוריש, מכל מנה או מכל חלק בעזבון שהוא אמור לקבל לפי הצוואה ההדדית של המצווה שמת;

 

צוואה הדדית מהם החסרונות של עריכת צוואה הדדית?

בחוק נכתב כך:
(ב) לאחר חלוקת העיזבון – בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו ישיב את כל שירש לפי הצוואה ההדדית לעיזבון, ואם השבה בעין בלתי-אפשרית או בלתי-סבירה – ישיב את שווי המנה או החלק בעיזבון שירש.
(ג) הוראות סעיף-קטן (ב) יחולו אם אין בצוואות ההדדיות הוראה אחרת, ואולם הוראה השוללת לחלוטין את הזכות לבטל את הצוואה בחיי שני בני הזוג – בטלה.”

כלומר מדובר בצוואות אשר מסתמכות האחת על השנייה ומשכך האדם אשר נותר בחיים אינו יכול לבטל את הצוואה שלו אלא אם ויתר על חלקו בעיזבון והשיב אותו ליורשים שאמורים היו לרשת אלמלא נערכה הצוואה ההדדית. לכן החיסרון המשמעותי עבור אדם שעורך צוואה הדדית היא שיכולת הביטול של הצוואה ההדדית מוגבלת על פי החוק. מחד גיסא זהו חיסרון שכן לא ניתן לשנות אלא על פי תנאים הקבועים בחוק. מאידך גיסא, זהו יתרון שכן אדם יכול לערוך צוואה הדדית ולהסתמך על הגנת החוק אשר לא מאפשרת שינוי הצוואה שלו.

צפו בעו"ד רחל שחר מסבירה על הנקודות החשובות בצוואה הדדית

 

מה בני הזוג יכולי לקבוע בצוואה הדדית

בצוואה הדדית יכולים בני זוג לקבוע תנאים רבים אשר יסייעו להם להגן האחד על השני לאחר פטירת אחד מבני הזוג. כך למשל, בני זוג יכולים לקבוע שרק לאחר מות האחרון מביניהם, יעבור רכושם לילדים. למרבה הצער, רבים המקרים בהם אחד מבני הזוג נפטר והילדים מבקשים לפנות את בן הזוג שנשאר בדירה. הוראות מסודרות בצוואות הדדיות יכולות למנוע מצב שבו אלמן או אלמנה שנותרו בחיים, יאלצו להתפנות מדירתם, כי היורשים האחרים, לרוב למרבה הצער ילדיו, יבקשו למכור את הדירה ולקבל את חלקם. לכן מומלץ לגשת לעורך דין צוואות ולקבל תמונה מלאה על היתרונות והחסרונות בעריכת צוואה הדדית.

כאשר עורכים צוואה הדדית בני הזוג רשאים לקבוע כי בן הזוג הנותר יהיה רשאי לעשות בירושתו כראות עיניו, או לחלופין לקבוע ביניהם הוראות אשר מגבילות את בן הזוג שנותר בחיים מלעשות פעולות מסוימות בעיזבון.
על פי הפרקטיקה המקובלת כאשר עורכים צוואה הדדית אצל עורך דין ירושה ניתן לבקש ממנו שיכין את הצוואה ההדדית בשני מסמכים נפרדים או במסמך אחד משותף.

לאחר עריכת הצוואה ניתן להפקיד אותם ברשם לענייני ירושה בדיוק כפי שמפקידים צוואה שאינה הדדית. מעשה הפקדת הצוואה הינו מעשה אישי ויש לגשת לרשם לענייני ירושה עם תעודת זהות על מנת לבצע הפקדת צוואה. הליך הפקדת צוואה אינו חובה על מנת לתת תוקף לצוואה. כל שעושה הליך ההפקדה הינו ליצור מנגנון שמירה נוסף של הצוואה אצל עורך הדין וכן אצל הרשם לענייני ירושה.

 

ביטול צוואות הדדיות האם זה אפשרי?

ניתן לקבוע הוראות ספציפיות בצוואה הדדית הנוגעות לעניין הזכות לבטלה ובאיזה תנאים. אם אין הוראה אחרת בצוואה, החוק קובע מנגנון מובנה לביטול צוואות הדדיות בתנאים אלה בלבד:

התנאים

פירוט

אם שני המצווים בחיים ניתן להסתפק בשליחת הודעה בכתב לבן הזוג השני שבה מודיעים על ביטול הצוואה ואז באופן אוטומטי על פי חוק הירושה שתי הצוואות מתבטלות, שכן כאמור צוואות הדדיות יש בהן מנגנון של תלות האחת בשנייה.
אם אחד מבני הזוג נפטר במצב כזה אם טרם חולק העיזבון, יצטרכו האלמן או האלמנה היורשים לוותר על חלקם בעיזבון בעיזבון כדי לבטל את הצוואה ההדדית.
העיזבון כבר חולק בפועל יצטרך האלמן להשיב את מה שירש מבן הזוג המנוח.

ניתן לקבוע בצוואה אפשרויות אחרות לביטול הצוואה בהתאם לרצון בני הזוג. הזכות היחידה שאותה לא ניתן לבטל היא הזכות לביטול הצוואה בחיי שני בני הזוג. יחד עם זאת, ככל שתהפכו את הצוואה למורכבת יותר הדבר עלול להקשות בעתיד על ביצועה. מנגנון חשוב בכל צוואה שאותו מומלץ מאוד לבקש מעורך הדין שמייצג אתכם הוא מנגנון ההוצאה לפועל של רצונכם. אם אתם מורישים דירה חשוב שתקבעו מנגנון מסודר מתי הדירה תימכר ואם מישהו מתנגד מי מתמנה מנהל עיזבון על מנת להוציא את הדירה למכירה ובוודאי שיש לקבוע מנגנון לחלוקת הכספים.

 

איך ניתן לממש צוואה הדדית?

הדרך למימוש צוואה הדדית זהה לזו של מימוש צוואה רגילה. יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה.גם במקרה של צוואה הדדית ניתן להגיש התנגדות לצוואה ובמקרה כזה תידון ההתנגדות לצוואה באופן זהה לזה שנידונה כל התנגדות רגילה.

 

התנגדות לצוואה הדדית האם אפשרי? האם מומלץ לפנות לבעל מקצוע עורך דין ירושה?

בהחלט כן, התנגדות לצו קיום צוואה משמעה למעשה ערעור על האמור בצוואת המנוח. על פי תקנות הירושה לאחר שמוגשת בקשה לצו קיום צוואה, מפורסמת על כך הודעה לציבור כדי לאפשר לכל מי שרואה עצמו נפגע על ידי הצוואה, שלא בצדק, להביע את התנגדותם למתן הצו את ההתנגדות יש להגיש לרשם לענייני ירושה. יש להגיש את ההתנגדות בתוך 14 ימים מהיום שפורסמה ההודעה ובתנאי שטרם ניתן הצו. הגשת ההתנגדות כרוכה בתשלום אגרה בסכום של 1075 ₪ (נכון ל-2024).

לאחר שמוגשת בקשה לצו קיום צוואה, מפורסמת בעיתונות וברשומות (פרסומים רשמיים של ממשלת ישראל) הודעה על כך שהוגשה הבקשה, כדי לאפשר למי שמתנגד למתן הצו להביע את התנגדותו. כל אדם הרואה עצמו נפגע על ידי צוואה, שלא בצדק, רשאי להגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה, אם מתקיימים כל התנאים הבאים:

 • הוגשה בקשה למתן צו קיום צוואה ופורסמה הודעה על כך בעיתונות וברשומות. טרם ניתן צו קיום צוואה.
 • המתנגד יודע או אוחז בידו צוואה מאוחרת מזו שהוגשה עבורה הבקשה לצו קיום צוואה.
 • הצוואה לא משקפת את רצונו האמיתי של המנוח או שיש בה פגמים.
 • המתנגד טוען כי הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, לחץ, איום או אונס.
 • המתנגד טוען כי ידוע לו כי אחד היורשים (הזוכים) שמופיעים בצוואה, השתתף בעשייתה או היה עד בזמן שהיא נחתמה.

 

מילוי והגשת התנגדות לצו קיום צוואה

על ההתנגדות לצוואה וערעור על האמור בצוואה לכלול, בין היתר, את הפרטים והמסמכים הבאים:

 • • שם ומספר תעודת הזהות של המתנגד.
  • שם ומספר תעודת הזהות של המנוח.
  • שמות ומספרי תעודת הזהות של כל הזוכים (היורשים) שמופיעים בצוואה.
  • נימוקי ההתנגדות עצמה ומסמכים שתומכים בה (אם יש צורך).
  • תצהיר מאומת בפני עורך דין ירושה שתומך בעובדות שהועלו בכתב ההתנגדות.
  • קבלה/אישור על תשלום אגרה.
  • ייפוי כוח – אם המתנגד מיוצג על ידי עורך-דין לצוואות.

על פי תקנות הירושה, לאחר הגשת ההתנגדות ובדיקתה, הרשם לענייני ירושה יעביר את הבקשה למתן צו קיום צוואה ואת ההתנגדות לבית-המשפט לענייני משפחה שיכריע בעניין.

הרשם לענייני ירושה מפעיל מרכז שירות ומידע: בטלפון *2416 מענה 24 שעות ביממה ומענה אנושי בימים א'- ה' בשעות 16:00-08:00 ובדוא"ל: Moked-Yerushot@justice.gov.il.על מנת לממש את הצוואה נדרשת קבלת צו קיום צוואה מרשם הירושה. אחד השלבים בדרך לקבלת צו קיום צוואה הוא פרסום הבקשה בעיתונות. מטרת הפרסום היא להביא לידיעת הציבור על ההליך כך שבמידה וישנו צד שלישי שמתנגד לקיום הצוואה הוא ידע על כך מבעוד מועד ויוכל להגיש את התנגדותו אליה.

אם אכן הוגשה התנגדות לקיום הצוואה, רשם הירושה צריך להעביר את הטיפול בירושה לבית המשפט לענייני משפחה. אם תתקבל ההתנגדות ייתן בית המשפט הוראות לגבי הדרך בה תתממש הצוואה ובמקרים חריגים אף יורה על ביטולה. אם הוא דחה את ההתנגדות לצוואה ההליך יחזור לרשם הירושה שיעניק צו קיום לצוואה. בהיעדר צוואה היורשים יכולים לפנות לרשם הירושה ולבקש צו ירושה. גם לצו זה עשויות להיות התנגדויות, והכללים לגביהן הם אותם כללים במקרה בו ישנה צוואה.

 

הגנה על צוואה – איך להתגונן מפני התנגדות לצוואה

הגנה על צוואה הוא אחד ההליכים הדורשים תכנון מוקדם מדויק כמו גם איסוף מלא של כל המסמכים מבעוד מועד. ללא חשיבה אסטרטגית על ניהול הליך הגנה על צוואה לא ניתן יהיה להגיע להישגים משפטיים בתיק הגנה על צוואה. קיימות מספר "קבוצות סיכון" אשר לגביהן ניתן לומר כי קיימת המלצה חמה מאוד שלי לערוך צוואות מבעוד מועד קבוצות אלה הן:

קבוצת הסיכון

פירוט

ידועים בציבור מומלץ לערוך צוואה אצל עורך דין צוואה המתמחה גם בנושא ידועים בציבור כדי למנוע סכסוך אפשרי לגבי מעמד הידוע בציבור הנותר.
פיצול הירושה מקרים שבהם המוריש מעוניין להוריש חלקים ספציפיים מעיזבונו לקרוביו, לאנשים שאינם קרוביו או לתאגידים, שלא בהתאם להוראות חוק הירושה.
זכויות ברכוש קיימים מקרים רבים שבהם לאדם יש זכויות שונות ברכוש ואולם זכויות אלה אינן מוסדרות עד תומן במקרים כאלה קיימת המלצה חמה מאוד שלי לערוך צוואה שבה מסבירים כיצד מבוקש להסדיר זכויות שימוש ברכוש לאחר מותו של המצווה.
בני זוג גרושים או פרודים ומשפחות שבראשן הורה עצמאי (משפחות חד הוריות) חוק הירושה אינו מסדיר את זכויות הירושה במקרים אלה.
זוג שאין לו ילדים או קרובי משפחה מדרגה ראשונה בגיל שככל הנראה לא יהיו לו ילדים

בכל המקרים האלה מומלץ מאוד על ידי לערוך צוואה שבה מתכננים מבעוד מועד את חלוקת הרכוש וזאת רק באמצעות עורך דין צוואה וירושה מומחה הנחשב לאחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בתחומו.

 

תביעה לביטול מתנה התנהגות מחפירה – איך יודעים מה סיכויי ההצלחה

הספרות המשפטית התייחסה רבות לנושא חזרה ממתנה בשל התנהגות מחפירה. לעניין זה יפים גם דבריו של מרדכי אלפרדו רבאילו בספרו, עמ' 855, לפיהם, התנהגות מחפירה:

"כוללת כל התנהגות המצביעה על כפיות טובה (igratitudo) או על פגיעה בכבודו או ברכושו של הנותן או בן משפחתו גם כאשר הדבר אינו עוולה אזרחית."

באחד מהמקרים אשר הגיעו לבית המשפט לענייני משפחה בירושלים בית המשפט קובע כי התייצבותו של הבן לצד אביו במהלך סכסוך גירושין בין בני הזוג, התנהגותו המתנכרת כלפי האישה, שיתוף הפעולה בינו לבין אביו ל"הגנה על הכספים אשר לטענת האיש שייכים לו" וזאת אף בטרם החלו ההליכים המשפטיים בין בני הזוג, עולה כדי "התנהגות מחפירה" המצדיקה חזרה מהמתנה. ולכן בית המשפט מורה בפסק דין חשוב מאין כמותו כי יש להחזיר לאמא את המתנה. אין סט מקרים מוגדר בשאלה מהי התנהגות מחפירה המצדיקה ביטול מתנה ויש לשכנע את בית המשפט כי אכן הייתה התנהגות מחפירה של מקבל המתנה.

תביעה לביטול מתנה קלה יותר מתביעה לביטול הסכם גירושין שכן הפרשנות של בית המשפט בעניין זה תעסוק בשאלת רצונו פירוש רצונו של נותן המתנה בלבד או במקרים אחרים בפרשנות משפטית לשאלה האם ההתנהגות של מקבל המתנה אכן הייתה התנהגות מחפירה. עורך דין ירושה וצוואה רחל שחר מעניקה ייעוץ מקיף בשאלות של תביעות לביטול מתנה. עורך דין ירושות וצוואות במרכז רחל שחר מעניקה ליווי משפטי בתביעת ביטול מתנה בנימוקים המצויים בחוק ובראשם התנהגות מחפירה של מקבל המתנה המובילה לביטול המתנה.

 

פסילת צוואה מתי מומלץ לפנות לאיש מקצוע כמו עורך דין ירושה?

כפי שכתבתי לא אחת הליך פסילת צוואה הינו אחד ההליכים המורכבים שכן בתי המשפט נדרשים ליתן פרשנות למסמך צוואה אשר ערך אדם שאינו נמצא בינינו עוד ואנו נדרשים לדעת מה היה רצונו טרם מותו. לא ניתן לפסול צוואה אלא על ידי הליך התנגדות לצוואה, שכן בישראל, הדרך לפסול צוואה עוברת בהגשת התנגדות לקיום צוואה אשר תידון בבית המשפט לענייני משפחה. משרדה של עו"ד רחל שחר, משרד עו"ד ירושה, מעניק ייעוץ וייצוג בענייני ירושה תוך ייצוג בבית המשפט לענייני משפחה בהתנגדויות.

 

סכסוכי ירושות מתי אנו ניקלע לסכסוך ירושה ומתי מומלץ לפנות לעורך דין?

סכסוכי ירושה הם למעשה כלל ההליכים בענייני ירושה בהם קיימת מחלוקת בין יורשים, מחלוקת אשר אינה ניתנת לפתרון.

בחירת עורך דין ירושה מה מומלץ לעשות?

לא יכולה להיות מחלוקת כי עורך דין ירושה ילווה אתכם בהליך אשר הינו מורכב מבחינה רגשית ומקצועית גם יחד. אחד הדברים שאני ממליצה ללקוחותיי לעשות הוא לקרוא המלצות ברשת גוגל על עורך דין ירושה שאתם מעוניינים להיוועץ עמו. רשת גוגל מפרסמת ביקורות של לקוחות רק אם ללקוח יש חשבון מזוהה בגוגל וכך תוכלו לדעת שהביקורת אותנטית.

רק לאחר שבחרתם מספר עורכי דין אשר נראה כי יכולים להתמודד עם התיק מומלץ ראשית להיכנס לאתר של עורך הדין ולקרוא מה כתב בענייני ירושה. לבסוף ודאי כי עליכם להתקשר ולקבוע פגישת ייעוץ על מנת שתוכלו להתרשם באופן בלתי אמצעי מעורך הדין ירושות וצוואות יכולותיו האישיות והמקצועיות גם יחד.

עו"ד רחל שחר הינה עו"ד צוואה, אשר מתמחה בענייני צוואה, התנגדות לצוואה, ייצוג בסכסוכי ירושה מהותיים. אתם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד לצורך תאום לקבלת ייעוץ או ייצוג משפטי מתאים בטלפון 03-7949755

למשרד ניסיון רב בדיני משפחה על כל גווניהם תוך שילוב הסמכות בייפוי כוח מתמשך וכן הסמכה כנוטריונית מטעם משרד המשפטים. אנו מייצגים אנשי הייטק ובעלי עסקים תוך שילוב ידע מתוך תחום הקניין הרוחני. כמו כן אנו מייצגים בעלי חברות בהליכי תוך הגנה מקסימלית על זכויותיהם. צוות משרד עו"ד לענייני ירושות והנוטריונים במשרד פועל בכל תיק בגישה המאפשרת מיצוי מלא של זכויות הלקוחות, גישה אשר הוכיחה עצמה בהישגים יוצאי דופן של המשרד שבהם אנו גאים.

מסמך צוואה לדוגמא להורדה >>>

השירותים הנפוצים שאנו מספקים לתביעות בענייני ירושה

 • ייעוץ ראשוני בנושא ירושת בן זוג סכסוכי ירושה ליווי הלקוח לאורך ההליך המשפטי מתחילתו ועד סיומו תוך השגת הישגים יוצאי דופן.
 • ייעוץ ראשוני לשיפור סיכויים להצלחת הגשת התנגדות לצו ירושה וביטול מתנה מתוך העזבון. ייעוץ ראשוני חשוב זה מאפשר השגת יתרונות טקטיים משמעותיים בהליכים שונים בתחומי דיני ירושה.
 • גישור בין בני משפחה במחלוקות על ענייני ירושה שונים וזאת על מנת לאפשר הגעה למשא ומתן מנקודת יתרון משמעותי על הצד שכנגד. מומלץ להיוועץ בעו"ד לענייני ירושה מייעצת גם במניעת סכסוכי ירושה עתידיים בין בני משפחה.
 • עורך דין ירושה מומלץ רחל שחר תעזור בטיפול משפטי אגרסיבי בענייני הגנה על הסכמי מתנה בירושה, התנגדות להסכם מתנה, עסקאות עתידיות בירושה וסכסוכי ירושה נפוצים אשר אם לא מטופלות בדרכים החוקיות העומדות לרשותכם יכולות להביא לבזבוז משאבים ניכר.

מה קורה אם אין צוואה בישראל?

במקרים בהם אדם נפטר ואין לו צוואה, על פי חוק הירושה מופעל מצב אשר נקרא צו ירושה על פי דין. במצב דברים זה חלוקת הרכוש תתבצע בהתאם לאילן היוחסין של הנפטר, ולא לפי רצונותיו האישיים אף אם היה זה ברור כיצד רצה לחלק את רכושו.
בהתאם לחוק ולתקנות הנלוות אילן היוחסין מחולק לפי דרגות, כאשר בדרגה הראשונה נמצאים הילדים החוקיים של המנוח ובנוסף בן או בת הזוג. במידה ואין למנוח בן או בת זוג, ואין למנוח ילדים, מתקדמים הלאה באילן היוחסין להוריו של המנוח, צאצאים נוספים וקרובים רחוקים יותר. במידה ולא היו למנוח כלל קרובי משפחה וצאצאים חיים, מצב אשר לעיתים מתקיים, המדינה מלאימה את העיזבון אשר מועבר במלואו לאפוטרופוס הכללי. יצוין שגם במקרים כאלה מומלץ לנסח צוואה אם יש רצון להעביר את הרכוש לאדם או עמותה ספציפיים ולא למדינה.
כאשר לנפטר יש בת או בן זוג וילדים בעת מותו, ולנפטר לא קיימת צוואה, הרכוש מתחלק כך שחצי מועבר לבן או בת הזוג והחצי השני מתחלק באופן שווה בין הילדים החוקיים לרבות ילדים אשר יוולדו עד 300 ימים לאחר יום פטירתו של המנוח. יש לציין שבמצב כזה הרכוש אינו בהכרח יתחלק בצורה נבונה מבחינת מס ובשל כך עשויות להיות לעיזבון עלויות גדולות במקרים מסוימים.

האם יש מיסי ירושה בישראל?

לא, בישראל אין מס ירושה. חוק מס עיזבון בוטל בשנת 1981 ולא חודש מאז. יחד עם זאת, ייתכן ותחויבו בתשלום מסים מסוימים בעת קבלת ירושה, כגון:

 • מס שבח מקרקעין: אם ירשתם מקרקעין, ייתכן שתצטרכו לשלם מס שבח בעת מכירתם.
 • מס רכישה: אם ירשתם נכסים חייבים במס רכישה, כמו דירה שנייה, תצטרכו לשלם מס רכישה.
 • מס הכנסה: ייתכן שתצטרכו לשלם מס הכנסה על הכנסות הנובעות מהנכסים שירשתם, כמו דמי שכירות.

רבים לא יודעים, אך בישראל היה נהוג בעבר מס עיזבון. מס העיזבון היה קיים בישראל בין השנים 1948-1981. חוק מס עיזבון בוטל בשנת 1981 עקב התנגדות ציבורית רחבה. בשנת 2014 הועלתה הצעה להחזיר את מס העיזבון, אך היא לא צלחה.
לעומת זאת, מדינות רבות בעולם גובות מס עיזבון. שיעורי המס משתנים בין מדינות שונות. בארצות הברית מס עיזבון פדרלי קיים, אך הוא חל רק על עיזבונות גדולים במיוחד. באופן דומה, ביבשת אירופה שיעורי מס העיזבון במדינות מסוימים גבוהים יחסית.

טיעונים בעד מס עיזבון:

 • צמצום אי-שוויון: מס עיזבון יכול לסייע בצמצום אי-השוויון הכלכלי.
 • הגדלת הכנסות המדינה: מס עיזבון יכול להוות מקור הכנסה משמעותי עבור המדינה.

טיעונים נגד מס עיזבון:

 • פגיעה בחופש הפרט: מס עיזבון פוגע בחופש הפרט להוריש את רכושו כרצונו.
 • הכבדה בירוקרטית: מס עיזבון גורם להכבדה בירוקרטית הן על היורשים והן על הרשויות.

האם עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע בתכנון עיזבון?

כן, עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע בתכנון העיזבון ובניסוחו בצורה שתשקף את רצונות הלקוח. עורך דין לענייני ירושה מנוסה לא רק בניסוח עיזבון, אלא גם בעל ידע נרחב במספר תחומים משיקים וביניהם דיני המס ודיני המשפחה. באמצעות עורך דין ניתן יהיה לתכנן את העיזבון בצורה שתתכתב עם דיני המס השונים ותפחית למינימום את המיסים השונים בהם אתם ובני משפחתכם יצטרכו לשאת.
כאשר מדובר בנכסי מקרקעין החשיבות של שימוש בעורך דין ירושה לצורך תכנון עיזבון גדלה אף יותר. נושא מיסוי המקרקעין הוא סבוך במיוחד, והבנה בו עשויה לסייע רבות כדי להפחית סכומים מאוד גדולים של מס. כך למשל עורך דין לענייני ירושה יוכל לסייע להבין כיצד לבצע את החלוקה של הנכסים הפיזיים לעומת הכספיים, בכדי לשקף מצד אחד את רצונות הלקוח ומהצד השני את תכנון המס האידיאלי.
לבסוף חשוב לציין שעיזבון עשוי במקרים רבים להיות מוקד סכסוך גדול בקרב המשפחה, גם במקרים בהם הכוונה המקורית הייתה טובה. הבעיה היא שחוסר בניסיון בתחום עשוי להביא לטעויות קטנות כגדולות בניסוח ותכנון החלוקה בעיזבון אשר יובילו בסופו של דבר לתוצאה שרחוקה מהכוונה המקורית. גם בכך עורך דין מנוסה בתחום הירושה עשויי לסייע, כאשר הוא מודע למכשולי הדרך בניסוח עיזבון, וכיצד ניתן להימנע מהם כליל.

מהו תהליך חלוקת הנכסים בישראל?

תהליך חלוקת נכסים בישראל בדיני ירושה מורכב משני מסלולים עיקריים:

 1. חלוקת ירושה על פי דין:
  חלוקה זו מתבצעת בהתאם לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, כאשר אין צוואה תקפה. החוק קובע סדר קדימות לירושה, הקובע מי יירש את הנכסים. בן זוג, ילדים, הורים, אחים, סבים וסבתות, דודנים וצאצאיהם עשויים להיות זכאים לירושה. חלקם של היורשים נקבע בהתאם למעמדם המשפחתי ביחס למוריש.
 2. חלוקת ירושה על פי צוואה:
  צוואה היא מסמך משפטי המאפשר לאדם לקבוע כיצד יתחלקו נכסיו לאחר מותו. צוואה תקפה עשויה לשנות את סדר הירושה הקבוע בחוק. חשוב לוודא שהצוואה ערוכה כדין, חתומה על ידי שני עדים ומופקדת אצל עורך דין או רשם הירושות.

השלבים העיקריים בחלוקת נכסים:

 • קבלת צו ירושה: צו ירושה ניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה. צו זה קובע מי היורשים החוקיים ומה חלקם בעיזבון.
 • איתור ומימוש נכסים: איתור כל נכסי המוריש, כולל נכסים פיזיים, חשבונות בנק, נכסים דיגיטליים ועוד. לאחר מכן מגיע שלב מימוש הנכסים, במידת הצורך, לצורך חלוקתם בין היורשים.
 • תשלום חובות: תשלום חובות המוריש, כגון הלוואות, משכנתאות, חשבונות מים וחשמל ועוד.
 • חלוקת נכסים: חלוקת נכסי העיזבון בין היורשים, בהתאם לצו הירושה או לצוואה. תהליך חלוקת נכסים עשוי להיות מורכב וארוך, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני ירושה.

כמה זמן לוקח להסדיר עיזבון בעזרת עורך דין?

משך הזמן להסדרת עיזבון בעזרת עורך דין תלוי במספר גורמים. הגורם המרכזי הוא מורכבות העיזבון. כך, ככל שהעיזבון מורכב יותר, כך ייקח יותר זמן להסדירו. ישנם מספר גורמים מרכזיים שעשויים להשליך על מורכבות העיזבון. בראש ובראשונה, ישפיע על מורכבות העיזבון גודלו של העיזבון, כך שככל שהעיזבון גדול יותר, כך ייקח יותר זמן לטפל בו.
גורם נוסף המשפיע על מורכבות העיזבון הינו קיומם של נכסים מסוימים, כמו נדל"ן או עסקים, שעשויים להיות מורכבים יותר לטפל בהם מאשר נכסים אחרים. שלישית, מיקום הנכסים מבחינה גיאוגרפית עשוי אף הוא להשפיע על מורכבות העיזבון. כך, נכסים הנמצאים במדינות שונות עשויים להקשות על ההליך.
גורם מרכזי נוסף המשליך על משך הזמן שלוקח להסדיר עיזבון בעזרת עורך דין הוא יחסים בין יורשים. כך, יחסים מתוחים בין יורשים עשויים להוביל לסכסוכים ועיקובים. בנוסף, עומס עבודתו של עורך הדין עשוי אף הוא להשפיע על משך הזמן שלוקח להסדיר את העיזבון. כך, זמן ההמתנה לפגישות עם עורך דין עשוי להשתנות בהתאם לעומס עבודתו.
כמו כן, זמינות של מסמכים משפיעה אף היא על משך הטיפול בעיזבון על ידי עורך דין. איסוף כל המסמכים הדרושים עשוי לקחת זמן, במיוחד אם חלקם חסרים או אבדו. כך, גם הליכים מול רשויות ממשלתיות, כמו רשות המיסים או רשם המקרקעין, עשויים לקחת זמן. ככלל אצבע, ניתן לצפות שהליך הסדרת עיזבון ייקח בין מספר חודשים לשנה, ואף יותר במקרים מורכבים.

כיצד יכול עורך דין לענייני ירושה לסייע בהליכי צוואה?

עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע לכם במגוון רחב של הליכים הקשורים לצוואה, הן לפני עריכתה והן לאחר מכן. לפני עריכת צוואה, עורך דין יוכל להסביר לכם את חוק הירושה ואת האפשרויות השונות העומדות בפניכם בעת עריכת צוואה.
בנוסף, עורך דין ינסח עבורכם צוואה תקפה שתשקף את רצונכם באופן ברור וחד משמעי. כמו כן, עורך דין יוודא שהצוואה עומדת בכל הדרישות החוקיות, וכך ימנע סכסוכים עתידיים.
לאחר עריכת צוואה עורך דין יוכל לשמור את הצוואה במקום בטוח ולדאוג להגעתה לידיים הנכונות לאחר פטירתכם. בנוסף, עורך דין יוכל לייצג אתכם בהליכים בבית המשפט לענייני משפחה, כגון בקשות לקיום צוואה או התנגדויות לצוואה. כמו כן, עורך דין יוכל לסייע לכם לפתור סכסוכים בין יורשים, הן בדרכי גישור והן בדרכים משפטיות.
לעבודה עם עורך דין לענייני ירושה יתרונות רבים נוספים. כך, עורך דין יוכל לטפל בכל הבירוקרטיה הכרוכה בהליכי צוואה, וכך יאפשר לכם להתמקד בעניינים אחרים. בנוסף, עורך דין יוודא שזכויותיכם יישמרו לאורך כל ההליך, הן כמורישים והן כיורשים. כמו כן, עורך דין יוכל לזהות מראש בעיות פוטנציאליות ולמנוע סכסוכים עתידיים בין יורשים.

לסיכום

עורך דין לענייני ירושה הוא בעל מקצוע מיומן שיכול לסייע לכם בכל ההיבטים הקשורים לצוואה. עורך דין טוב יוכל לחסוך לכם זמן ומאמץ, להבטיח שהצוואה שלכם תהיה תקפה וברורה, ולשמור על זכויותיכם לאורך כל ההליך ולאחר לכתכם.

כיצד אוכל להגן על הירושה שלי מפני נושים?

אחת השאלות הנפוצות שאנו נשאלים, היא כיצד ניתן להגן על ירושה מפני נושים. לפני שנתעמק באסטרטגיות השונות להגנה על ירושה מפני נושים, חשוב להבין לעומק את הסיכונים השונים אשר עומדים בפני נכסים שעוברים בירושה. נושים עשויים להגיע ממגוון מקורות, כגון תביעות משפטיות, חובות אישיים, כישלונות עסקיים וכיוצא באלה. מבלי שתנקטו באמצעים יזומים, העיזבון שלכם עלול להיות חשוף לעיקול ע"י נושיכם. לכן, חשוב לחשוב מראש על תכנית מקיפה לצורך הגנה על הנכסים השונים שאותם אתם מעוניינים להעביר ליורשיכם.
ככלל, ישנן מספר דרכים להגן על ירושה מפני נושים, כפי שנפרט להלן. הדרך הראשונה והמוכרת ביותר, הינה קבלת ייעוץ משפטי מקצועי. עורך דין המתמחה בתחום דיני ירושה יכול לסייע לכם לתכנן את עיזבונכם באופן מיטבי, תוך הגנה על נכסיכם מפני נושים. עורך הדין יסייע לכם לפתח אסטרטגיית הגנה המתאימה לנסיבות הפרטיקולריות שלכם.
דרך נוספת הנה נאמנות, אשר יכולה להגן על נכסים מפני נושים, תוך העברתם לידי נאמן שמחויב לנהל אותם לטובת הנהנים. דרך פופולרית במיוחד הינה העברת מתנות לאורך החיים, שכן היא יכולה להפחית את היקף העיזבון שיהיה חשוף לתביעות נושים.
דרך פופולרית נוספת הינה הסכמי הלוואה. כך, חשוב לוודא שהסכמי הלוואה כוללים סעיפים המגנים על רכושכם מפני נושים, כגון שעבוד נכסים.
חשוב לציין כי דיני הירושה בישראל מורכבים, וייתכנו הבדלים בין מקרה למקרה. מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי לפני קבלת החלטות בנוגע להגנה על ירושה.

האם עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע בניהול נאמנות?

כן, עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע בניהול נאמנות במגוון דרכים. תחילה, הוא אחראי על עריכת מסמכי הנאמנות. עורך דין יכול לעזור לכם לנסח הסכם נאמנות תקף מבחינה משפטית, תוך הגדרת תפקידים וסמכויות הנאמנים, מטרות הנאמנות, זכויות הנהנים ועוד. עורך דין יבטיח שההסכם עומד בדרישות החוק ומתאים לצרכים ורצונות הצדדים.
בנוסף, עורך דין לענייני ירושה יעניק לכם ייעוץ משפטי שוטף בנוגע לניהול הנאמנות, תוך התייחסות לסוגיות מורכבות כמו השקעות, חלוקת הכנסות, תשלומי מיסים ועוד. כך, הוא יסייע לכם להימנע מטעויות משפטיות שעשויות להוביל לסיבוכים משמעותיים.
כמו כן, במקרים של סכסוכים בין הנאמנים או בין הנהנים, עורך דין יכול לייצג אתכם בבית המשפט ולדאוג להגנה על זכויותיכם. זכרו כי עורך דין בעל ניסיון בניהול תיקים בבית המשפט יוכל להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם.
עורכי דין רבים מציעים שירותים נוספים הקשורים לנאמנויות, כגון איתור נכסים, תכנון מס, ניהול השקעות, גישור ועוד.

בחירת עורך דין לענייני ירושה:

חשוב לבחור עורך דין בעל ניסיון ומומחיות בתחום דיני הנאמנויות. מומלץ לערוך סקר שוק לפני קבלת החלטה, ולבחון את מידת התאמתם של עורכי הדין השונים מבחינה אישית ומקצועית. לסיכום, עורך דין לענייני ירושה יכול להוות גורם משמעותי בהבטחת ניהול יעיל וחוקי של הנאמנות, תוך הגנה על זכויות כל הצדדים המעורבים.

כיצד ניתן למצוא עורך דין ירושה בעל מוניטין בישראל?

חלוקת ירושה בישראל עשויה להיות תהליך מורכב, הן מבחינה רגשית והן מבחינה משפטית. במקרים רבים, יורשים נדרשים להתמודד עם סכסוכים וחילוקי דעות בנוגע לחלוקת העיזבון. במקרים אלו, פנייה לעורך דין המתמחה בתחום דיני ירושה היא חיונית.
בחירת עורך דין ירושה בעל מוניטין היא החלטה חשובה שתוכל להשפיע רבות על תוצאות תהליך חלוקת העיזבון. להלן מספר טיפים שיעזרו לכם לבחור את עורך הדין המתאים. תחילה, בקשו המלצות מחברים, משפחה ומכרים שעברו תהליך חלוקת ירושה. התייעצו עם עורכי דין אחרים בתחומים משפטיים אחרים. בנוסף, פנו לארגונים מקצועיים של עורכי דין, כגון לשכת עורכי הדין בישראל, וקבלו רשימה של עורכי דין המתמחים בתחום דיני ירושה.
שנית, חפשו ברחבי האינטרנט אתרים של עורכי דין המתמחים בתחום דיני ירושה ועיינו בדירוגים של עורכי דין באתרים ייעודיים. קראו פורומים משפטיים בנוגע לעורכי דין ירושה ספציפיים.
שלישית, קבעו פגישות ייעוץ עם מספר עורכי דין. הציגו שאלות בנוגע לניסיון של עורך הדין, גישתו לפתרון סכסוכים, שכר הטרחה שלו ועוד. לבסוף, בחרו את עורך הדין שעושה עליכם את הרושם הטוב ביותר ומתאים לצרכים שלכם.
בחירת עורך דין ירושה בעל מוניטין היא צעד חשוב לקראת חלוקת ירושה יעילה והוגנת. הקפדה על עצות אלו תסייע לכם לבחור את עורך הדין המתאים שיגן על זכויותיכם ויסייע לכם להגיע להסכם חלוקת עיזבון ראוי.

בשביל לדעת מהן הזכויות החוקיות של יורשים, בהתאם לדין הישראלי, צריך ראשית לדעת האם קיימת צוואה או לא. במידה וקיימת צוואה זכויות היורשים יהיו בהתאם לרשום בצוואה, ולמעט מקרים חריגים (למשל כאשר הצוואה לא עומדת בקנה אחד עם הכללים בחוק הירושה) לא אמורה להיות חריגה מן הצוואה. כאשר לא קיימת צוואה הירושה מתחלקת כך שמחצית ממנה הולך לבן או בת הזוג, והמחצית השנייה מתחלקת באופן שווה בין הילדים.
בכל הנוגע למחצית אשר הולכת לבן או בת הזוג, הזכיות החוקיות בירושה אינן תלויות בהכרח בנישואין וגם בני זוג אשר נחשבים ידועים בציבור זכאים באופן חוקי לחלק זה של הירושה. בנוסף בכל הנוגע לנכסים משותפים (למשל דירה או שטח אשר שייך לשניהם) רק חלקו של המנוח בנכסים נכנס לעיזבון. לבסוף, בהתאם לתנאים מסוימים הקבועים בחוק, עשויה להיות בני הזוג הנותרים זכאות בדירה בה חיו יחד עם הנפטר.
בכל הנוגע לילדים אין הבדל מהותי אם הילדים היו מאומצים, ביולוגיים, אם מדובר בילדים ממספר נישואין שונים או ילדים מחוץ לנישואין. מחצית הרכוש שלא הולכת לבן או בת הזוג מתחלקת בין כולם באופן שווה. חלוקה ברירת מחדל זו, גם בכל הנוגע לבני הזוג וגם בנוגע לילדים, לא בהכרח תשקף את רצונותיו של המנוח ולא בהכרח תהיה נבונה מבחינת תכנון מס מיטבי.

כיצד ניתן לערער על צוואה בעזרת עורך דין לענייני ירושה?

לאחר פטירת אדם קרוב, ייתכן שתגלו כי צוואתו אינה משקפת את רצונו האמיתי, או שתרצו לערער עליה מסיבות אחרות. במקרים אלו, עורך דין לענייני ירושה יוכל לסייע לכם להבין את זכויותיכם ולבחון את האפשרויות העומדות בפניכם.

להלן מספר עילות נפוצות לערעור על צוואה:

 • כשרות המצווה: ייתכן שהמצווה לא היה כשיר לערוך צוואה בזמן עריכתה, עקב ליקוי שכלי, מחלת נפש או השפעת סמים או אלכוהול.
 • השפעה בלתי הוגנת: ייתכן שהמצווה נכנע ללחץ או השפעה בלתי הוגנת מצד גורם כלשהו, שהביא אותו לחתום על צוואה שאינה משקפת את רצונו האמיתי.
 • פגמים פורמליים: ייתכן שהצוואה אינה עומדת בדרישות החוק, כגון חתימה בפני שני עדים.
 • היעדר צוואה: ייתכן שהמנוח לא ערך צוואה כלל, ובמקרה זה יחולק עיזבונו על פי חוק הירושה.

הליך ערעור על צוואה
הליך ערעור על צוואה מתבצע בבית המשפט לענייני משפחה. להלן השלבים העיקריים בהליך:

 • הגשת התנגדות לצו קיום צוואה: יש להגיש התנגדות לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה תוך 45 ימים מיום קבלת צו קיום צוואה.
 • דיון בבית המשפט: בית המשפט יקיים דיון שבו יישמעו טענות הצדדים.
 • הכרעת בית המשפט: בית המשפט יכריע האם לקבל את ההתנגדות ולבטל את הצוואה, או לדחות את ההתנגדות ולאשר את הצוואה.

חשיבותו של ייעוץ משפטי
הליך ערעור על צוואה הוא הליך משפטי מורכב, ולכן חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני ירושה. עורך דין בעל ניסיון בתחום יוכל להנחות אתכם לאורך כל ההליך, לייצג אתכם בבית המשפט ולדאוג לכך שזכויותיכם יישמרו.

האם עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע בפתרון סכסוכים בין יורשים?

כן, עורך דין לענייני ירושה יכול לסייע בפתרון סכסוכים בין יורשים בדרכים רבות. בתוך כך, עורך דין מנוסה יכול לשמש כמגשר בין היורשים, תוך ניסיון להביא אותם להסכמה הדדית בנוגע לחלוקת העיזבון. גישור יכול לחסוך זמן, כסף ועוגמת נפש בהשוואה להליכים משפטיים.
בנוסף, עורך דין יכול לייצג אתכם במשא ומתן עם יורשים אחרים בנוגע לחלוקת העיזבון. ניסיון וידע משפטי יכולים לסייע לכם להשיג תוצאה טובה יותר במשא ומתן.
במקרים בהם לא ניתן לפתור את הסכסוך בדרכי שלום, עורך דין יכול לייצג אתכם בבית המשפט. ייצוג משפטי מקצועי יכול להגדיל את הסיכויים להצלחה בהליכים משפטיים. במסגרת תפקידו, עורך דין המתמחה בתחום דיני ירושה יספק לכם ייעוץ משפטי מקצועי בנוגע לזכויותיכם וחובותיכם.
ידע משפטי יכול למנוע טעויות ועיכובים בתהליך חלוקת העיזבון. לבסוף, סכסוכים בין יורשים יכולים להיות טעונים רגשית. עורך דין רגיש ומקצועי יכול לסייע לכם להתמודד עם המצב הרגשי המורכב ולנהל את הסכסוך בצורה יעילה.
חשוב לציין כי בחירת עורך דין לענייני ירושה היא החלטה חשובה. מומלץ לבחור עורך דין בעל ניסיון ומוניטין בתחום. חשוב להקפיד על תקשורת פתוחה ושקופה עם עורך הדין, שכן שיתוף פעולה מלא עם עורך הדין יגדיל את הסיכויים להצלחה בפתרון הסכסוך.
לסיכום, סכסוכים בין יורשים יכולים להיות מורכבים וקשים. עורך דין לענייני ירושה בעל ניסיון וידע משפטי יכול לסייע לכם לפתור את הסכסוך בצורה יעילה ומיטבית, תוך שמירה על זכויותיכם וחסכון בזמן, כסף ועוגמת נפש.

מה קורה אם יש נכסים או מוטבים בחו"ל?

כאשר יש נכסים או מוטבים בחו"ל, חלוקת הירושה עשויה להיות מורכבת יותר ודורשת התייחסות מיוחדת. באופן כללי, חלוקת עיזבון נקבעה לפי חוק הירושה במדינה בה נפטר המוריש. ייתכנו מקרים בהם ייתכן ויהיה צורך להחיל חוק ירושה זר, בהתאם לנסיבות המקרה.
כמו כן, ייתכן שיהיה צורך לנהל הליכים משפטיים הן במדינה בה נפטר המוריש והן במדינה בה נמצא הנכס. הליכים אלו עשויים להיות מורכבים ודורשים ידע משפטי מיוחד. קביעת חוק הירושה החל על חלוקת העיזבון תלויה במספר גורמים, ביניהם מקום מושבו של המוריש, מקום הימצאם של הנכסים ומקום מושבם של היורשים. ייתכנו מקרים בהם ייתכן ויהיה צורך להחיל חוק ירושה זר, בהתאם לנסיבות המקרה.
כמו כן, ייתכנו חיובי מס כפולים, הן במדינה בה נפטר המוריש והן במדינה בה נמצא הנכס. חשוב להיעזר במומחה מיסוי בינלאומי כדי להימנע מתשלום מיסים מיותרים. ייתכן שיהיה צורך לנהל הליכים משפטיים הן במדינה בה נפטר המוריש והן במדינה בה נמצא הנכס. לכן, חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני ירושה בינלאומית.
לאור האמור לעיל, מומלץ לערוך צוואה שתתייחס באופן ספציפי לנכסים ולמוטבים בחו"ל. צוואה בינלאומית צריכה להיות מנוסחת בצורה מקצועית תוך התחשבות בחוקי הירושה במדינות הרלוונטיות.
לסיכום, ירושה בינלאומית עשויה להיות מורכבת ודורשת ידע משפטי ומיסויי מיוחד. חשוב להתייעץ עם גורמים מקצועיים לפני קבלת החלטות בנוגע לחלוקת ירושה עם נכסים או מוטבים בחו"ל.

כיצד אוכל לאתר ולגשת לנכסים נסתרים בעיזבון?

איתור וגישה לנכסים נסתרים בעיזבון יכולים להיות תהליך מורכב ומאתגר. להלן מספר צעדים שיכולים לסייע לכם:

חיפוש מקיף:

 • בדיקת מסמכים: התחילו בבדיקת מסמכים רלוונטיים של המנוח, כגון צוואות, הסכמי ממון, דפי חשבון בנק, תכתובות עם רשויות ממשלתיות ועוד. ייתכן שמסמכים אלו יכילו רמזים או מידע ישיר על נכסים נסתרים.
 • בדיקת נכסים ידועים: ודאו שכל הנכסים הידועים של המנוח, כגון נכסי מקרקעין, חשבונות בנק, רכבים ועוד, רשומים ומדווחים כחלק מהעיזבון.
 • חיפוש במרשם המקרקעין: ניתן לבדוק במרשם המקרקעין האם המנוח היה רשום כבעלים של נכסים שלא ידעתם עליהם.
 • חיפוש בחשבונות בנק: ניתן לפנות לבנקים בהם המנוח החזיק חשבונות ולבקש מידע על חשבונות נוספים שלא ידעתם עליהם.
 • חיפוש ברשתות חברתיות: ניתן לחפש רמזים או מידע על נכסים נסתרים ברשתות חברתיות בהן המנוח היה פעיל.

פנייה לגורמים מקצועיים:

 • עורך דין: עורך דין המתמחה בתחום דיני ירושה יכול לסייע לכם באיתור נכסים נסתרים ובהגשת תביעות משפטיות במקרה הצורך.
 • חוקר פרטי: חוקר פרטי בעל ניסיון באיתור נכסים יכול לסייע לכם באיתור נכסים נסתרים שהוסתרו במכוון.
 • רואה חשבון: רואה חשבון יכול לסייע לכם בבדיקת מסמכים פיננסיים וחשבונות בנק ובאיתור נכסים שלא דווחו.

שימוש בטכנולוגיה:

 • תוכנות לאיתור נכסים: קיימות תוכנות ייעודיות שיכולות לסייע לכם באיתור נכסים נסתרים, כגון נכסים רשומים על שם המנוח במדינות זרות.
 • רשתות חברתיות: ניתן להשתמש ברשתות חברתיות כדי לחפש מידע על נכסים נסתרים או ליצור קשר עם אנשים שעשויים להיות מודעים לקיומם של נכסים אלו.

האם אוכל לבטל את הירושה של בן משפחה בישראל?

כן, ניתן לבטל ירושה של בן משפחה בישראל, אך הדרך לכך תלויה באופן חלוקת הירושה – ירושה לפי דין, או ירושה לפי צוואה.

ירושה לפי דין:
יורש על פי דין יכול לערער על צו ירושה שהוצא תוך 45 ימים מיום מתן הצו. הערעור יוגש לבית המשפט לענייני משפחה. ניתן לבטל צו ירושה גם לאחר 45 ימים, אך במקרה זה יידרשו עילות מיוחדות, כגון פגם בהליך מתן צו הירושה, כגון אי-הזמנת יורש פוטנציאלי לדיון, הוכחה שהצו הושג במרמה או הטעיה, הוכחה שהצו התבסס על עובדות שגויות, או נסיבות חריגות המצדיקות ביטול הצו, כגון גילוי צוואה חדשה.

ירושה על פי צוואה:
ניתן לבטל צוואה על ידי המצווה עצמו בכל עת, באחת מהדרכים הבאות: עריכת צוואה חדשה אשר מבטלת צוואה קודמת, במידה שהוראותיה סותרות, הצהרה בכתב או בעל פה בפני עדים אודות ביטול הצוואה ועוד. ניתן לתקוף את תוקפה של הצוואה בבית המשפט לענייני משפחה מטעמים מסוימים, כגון אי כשרות המצווה, השפעה בלתי הוגנת, פגמים צורניים שנפלו בצוואה ועוד. ככל שמדובר בפגם מהותי יותר, בית המשפט ייטה לבטל את הצוואה.
זכרו כי הליכי ביטול ירושה הם מורכבים ודורשים ידע משפטי רחב. לכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הירושה על מנת לכלכל את צעדיכם.

מה קורה אם מוטב הולך לפני המוריש?

כאשר מוטב נפטר לפני המוריש, גורל חלקו בעיזבון נקבע בהתאם לנסיבות. אם מדובר בירושה לפי דין, יורשי המוטב ירשו במקומו. כך, אם למוטב יש צאצאים, הם יירשו את חלקו בעיזבון במקומו, בהתאם לכללי הירושה על פי דין. לעומת זאת, אם למוטב אין צאצאים, חלקו בעיזבון יתבטל ויתחלק בין שאר היורשים על פי דין.
לעומת זאת, אם ירושה על פי צוואה, המצב תלוי על פי רוב בהוראות הצוואה. כך, ייתכן שהמוריש ציין בצוואה יורש חלופי במקרה שהמוטב יפטר לפניו. במקרה זה, היורש החלופי יקבל את חלקו של המוטב. אם לא צוינה הוראת יורש חלופי, חלקו של המוטב יתבטל ויתחלק בין שאר היורשים על פי הצוואה.
חשוב לציין כי ייתכנו הוראות ספציפיות בצוואה או בקופות גמל/ ביטוח חיים בנוגע למוטבים שנפטרו לפני המוריש. מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הירושה כדי להבין את ההשלכות של פטירת המוטב לפני המוריש.
לסיכום:
פטירת מוטב לפני המוריש עשויה להשפיע על חלוקת הירושה. חשוב לבחון את נסיבות המקרה ולבדוק את הוראות הצוואה (אם קיימת) כדי להבין את גורל חלקו של המוטב. דיני הירושה בישראל מורכבים, וייתכנו הבדלים בין מקרה למקרה. לכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הירושה. עורך דין יוכל לבחון את המקרה הספציפי ולתת לכם ייעוץ משפטי מתאים.

האם יש מגבלות זמן להגשת תביעה לירושה בישראל?

חלוקת ירושה בישראל עשויה להיות תהליך מורכב, הן מבחינה רגשית והן מבחינה משפטית. חוק הירושה קובע מספר הוראות בנוגע להתיישנות תביעות ירושה, ומומלץ להכיר הוראות אלו כדי למנוע פגיעה בזכויותיכם.
התיישנות תביעה לקיום צוואה:
תקופת ההתיישנות הבסיסית להגשת תביעה לקיום צוואה הינה 15 שנים מיום פטירת המוריש. במקרה שהצוואה התגלתה רק לאחר פטירתו של המוריש, יעמדו ככלל 7 שנים מהיום שהתובע ידע או היה צריך לדעת על קיומה של הצוואה.
התיישנות תביעה לביטול צוואה:
תקופת ההתיישנות לתביעה לביטול צוואה עומדת על שנתיים מיום שהתובע ידע או היה צריך לדעת על עילת הביטול. תקופה זו קצרה יחסית, וחשוב לפעול בהקדם במקרים בהם קיימת עילת ביטול.
התיישנות תביעה לחלוקת עיזבון:
מועד ההתיישנות של תביעה לחלוקת עיזבון עומד על 15 שנים מיום פטירת המוריש. זוהי תקופת ההתיישנות הבסיסית להגשת תביעה לחלוקת עיזבון. המידה שהתובע לא היה מודע לזכויותיו בעיזבון, עומדת ההתיישנות על 7 שנים מיום שהתובע ידע או היה צריך לדעת על זכויותיו בעיזבון.
חריגים:
ייתכנו מקרים בהם בית המשפט יאפשר הגשת תביעה גם לאחר חלוף תקופת ההתיישנות, בהתקיים נסיבות מיוחדות. לדוגמה, אם יורש הוטעה או מרומה בנוגע לזכויותיו בעיזבון, ייתכן שבית המשפט יאפשר לו להגיש תביעה גם לאחר חלוף תקופת ההתיישנות. בנוסף, אם יורש היה מוגבל בשל גיל או מצב בריאותי, ייתכן שבית המשפט יאפשר לו להגיש תביעה גם לאחר חלוף תקופת ההתיישנות.

מה תפקידו של עורך דין ירושה בישראל?

עורך דין ירושה בישראל מתמחה בתחום משפטי מורכב ורגיש, העוסק בהעברת רכוש לאחר מוות. עורך דין ירושה יכול לסייע לכם במגוון נושאים, ביניהם ניסוח צוואה תקפה מבחינה משפטית, תוך הבטחת רצונותיו של המצווה באופן ברור וחד-משמעי. בתוך כך, יסייע לכם עורך הדין בהתייחסות לסוגיות מורכבות כמו יורשים חלופיים, תנאים לחלוקת רכוש, אפוטרופסות לקטינים ועוד. כמו כן, עורך דין מוסמך יספק לכם ייעוץ בנוגע לבחירת סוג הצוואה המתאים (צוואה רגילה, צוואה הדדית, וכיוצא באלה).
בנוסף, עורך דין ירושה מסייע בטיפול בענייני ירושה לאחר פטירה. בתוך כך, הוא אמון על ייצוג יורשים בהליכי קבלת צו ירושה או צו קיום צוואה, ניהול משא ומתן בין יורשים בנוגע לחלוקת העיזבון, טיפול בסכסוכים בין יורשים, כולל ייצוג בבית המשפט, סיוע בהתמודדות עם מיסוי ירושה ועוד.
כמו כן, מספק עורך דין ירושה ייעוץ משפטי בנוגע לדיני ירושה. במסגרת זו, הוא מעניק הסברים בנוגע לחוק הירושה בישראל, זכויות יורשים, חלוקת רכוש ועוד. כמו כן, הוא מעניק ייעוץ בנוגע לתכנון עיזבון יעיל, תוך התחשבות בצרכים וברצונות האישיים. לבסוף, הוא מסייע בהעברת נכסים בין דורית, תוך התחשבות בהיבטי מיסוי.
יתרונותיו של עורך דין ירושה הם רבים ומגוונים. הוא מנוסה בניהול הליכי ירושה מורכבים, וייצוג יורשים בבית המשפט ומסייע במניעת סכסוכים משפחתיים כואבים.

מהם תחומי האחריות של מנהל עזבון בישראל?

מנהל עזבון ממונה על ידי בית המשפט או על ידי היורשים, ומתפקידו לנהל את נכסי העיזבון ולחלקם בין היורשים בהתאם לצוואה או לחוק הירושה. תחומי האחריות שלו הם איתור כל נכסי המנוח, כולל נכסים פיננסיים, נכסי מקרקעין, נכסים דיגיטליים ועוד. בנוסף, הוא אמון על הערכת שווי הנכסים.
כמו כן, אמון מנהל העזבון על ניהול נכסי העיזבון. בתוך כך, הוא מחויב בתשלום חובות המנוח, השקעת נכסי העיזבון, שמירה על נכסי העיזבון ועוד.
כמו כן, אחראי מנהל העזבון על גביית חובות המגיעים לעיזבון, ניהול הליכים משפטיים לגביית חובות, תשלום חובות המנוח, כולל חובות מס וכן הלאה.
תפקידו המרכזי של מנהל עזבון בישראל הוא חלוקת העיזבון. בתוך כך, הוא אחראי על חלוקת נכסי העיזבון בין היורשים בהתאם לצוואה או לחוק הירושה, דיווח ליורשים על חלוקת העיזבון, דיווח לבית המשפט על פעולותיו, דיווח ליורשים על פעולותיו ועוד.
המיומנויות הנדרשות ממנהל עזבון הן ידע מעמיק בתחום דיני הירושה, ידע וניסיון בניהול נכסים, יכולת ניהול משא ומתן, יכולת עבודה עם אנשים, יכולת ניהול תיקים משפטיים ועוד.
ניתן למנות מנהל עזבון בהסכמת היורשים. ניתן לבקש מבית המשפט למנות מנהל עזבון במקרים של מחלוקת בין היורשים. בית המשפט יבחן את בקשת מינוי מנהל העיזבון ויקבע מי ראוי לתפקיד. מנהל עזבון זכאי לשכר טרחה עבור עבודתו. שכר הטרחה נקבע על ידי בית המשפט.

 

תוכן עניינים
לקבלת ייעוץ פרטני דיסקרטי - השאירו פרטים, או חייגו למספר:
03-7949755
ידועה בציבור זכויות בירושה

המליצו על עו"ד ונוטריון רחל רייצ'ל שחר

שני שקורמן
ביקורת אחת
5/5
עו"ד רחל שחר, היא עו"ד מצוינת ששמה את הלקוח במרכז היא מונעת מתחושת שליחות עמוקה לסייע לאנשים. עו"ד רחל שחר טיפלה ומטפלת בתיק שלי ושל קרובי משפחתי במסירות אין קץ, הייתה זמינה לכל שאלה או בקשה שלנו והתמודדה עם תיק מורכב בדילוגי איילה. היא פשוט יודעת להתנהל מול הכרישים הגדולים ביותר כאילו נולדה להיות אשת עסקים וגם עורכת דין. היא לא חוששת או מתרגשת מאף אחד. מכבדת את כולם אבל לא מנידה עפעף אם מדובר במשרד עורכי דין שהוא פירמה ידועה או בצד שכנגד שיכול להיות מילארדר מפורסם. כולם בעיניה דומים. היא נחמדה ואדיבה מאוד אבל ראייתי אותם גם מנחיתה מכת קראטה למי שהרגישה שמתנהל לא בתום לב. היא נותנת לכולם הזדמנות שווה להוכיח שהם באמת ראויים להתנהל במו"מ בתום לב ואם לא, היא שולפת סט כלים שלא מבייש סמוראית מדרג מובחר. אני אוהבת אותה את הישירות שלה ואת החיוך חושף שפתיים. אני בעיקר אוהבת שהיא עושה הכל כאילו ממש "סכין חמה בחמאה" בלי לעשות סיפור מכלום. וחוץ מזה היא גם מצחיקה ואשת שיחה נחמדה וזה כבר בונוס ללא עלות נוספת מצידה.
ים בן צבי
4 ביקורות
5/5
עורכת הדין רחל שחר (שזכיתי שתסכים שאקרא לה רייצ'ל) היא אחת מעורכות הדין הנדירות שקיימות פה. הכרתי בה תכונות מדהימות היא מאוד מוסרית. היא אכפתית. היא אינטליגנטית. יש לה עמדה מאוד ברורה לגבי דברים אבל היא לא מתבטאה בקיצוניות. היא חריפה והבינה את התיק שלי בדקות ספורות. היא יודעת להבחין בין עיקר וטפל ולבחור במשימה הרלבנטית ולהתקדם במהירות. היא נאמנה לדרכה. יש לה מאור פנים ואם חשבתם שבגלל כל אלה תהיה בה גאווה. אז ממש לא. היא הכי צנועה בעולם ושמעתי עליה דברים מדהימים אבל ממש לא ממנה.
review (3)
מתן אברהם
21 ביקורות
5/5
העבודה מול עורכת הדין רחל שחר הייתה חוויה מצוינת מהרגע הראשון. פניתי אליה בתחילה לאחר המלצה שקיבלתי מאחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל והמלצה זו לא הכזיבה. עוה"ד שחר טיפלה לי בתיק מורכב שכלל מסמכים רבים והתרוצצויות רבות אל מול הרשויות. עוה"ד שחר השכילה להביא פתרונות משפטיים מחוץ לקופסה שלא חשבתי שקיימים וזאת במטרה להשיג את התוצאה הרצויה. עוה"ד שחר הינה אדם נעים ומקצועי. אני ממליץ בחום לעבוד איתה.
review (4)
Binyamin Dadoun
2 ביקורות
5/5
אחת מעורכות הדין המקצועיות ביותר שפגשתי. הלכתי לארבעה עורכי דין וקיבלתי רק חסרון כיס. עורכת דין רחל שחר נכנסה לתמונה ותוך חודשיים הייתי עם הסכם מזונות ביד. עברתי לגור בדירה מרווחת והילד שלי מקבל כל מה שמגיע לו. עורכת דין שחר את אלופת העולם. האלופה שלנו
review (5)
Yahely Raz
ביקורת אחת
5/5
עורכת דין רחל שחר היא קודם כל אדם אנושי ביותר שמגלה יחס חם וחמלה כלפי כל הסובבים אותו. היא אשת מקצוע מהשורה הראשונה ואפשר לסמוך עליה שלכל הבטחה יש כיסוי מלא. מקצוענות במשרד שלה זה שם המשחק. הכל על השולחן והלקוח יודע מה הדרך הנכונה ולאן לא כדאי להגיע. מומלצת ואהובה חברה של ממש
review (6)
שירלי סמית
ביקורת אחת
5/5
עורכת דין רחל שחר היא קודם כל אדם אנושי ביותר שמגלה יחס חם וחמלה כלפי כל הסובבים אותו. היא אשת מקצוע מהשורה הראשונה ואפשר לסמוך עליה שלכל הבטחה יש כיסוי מלא. מקצוענות במשרד שלה זה שם המשחק. הכל על השולחן והלקוח יודע מה הדרך הנכונה ולאן לא כדאי להגיע. מומלצת ואהובה חברה של ממש
review (7)
פוראבר הפקות
2 ביקורות
5/5
מדובר באחת העורכות דין החזקות בארץ אנחנו מרוצים מאוד משירות אישי ומכל הלב עזרת ונעמת לנו מאוד הגענו לתוצאות יותר ממה שחלמנו אפילו להגיע! תודה על ליווי צמוד ושירות יוצא מן הכלל.
review (8)
עדי אלעזר
111 ביקורות
5/5
מדובר בעורכת דין מהשורה הראשונה. מקצוענית מהירה חדה כתער. שמחה שפגשתי בה ומוקירה כל הצלחה!
כל הפתרונות במקום אחד
1
שנות ייצוג משפטי
15
נצחונות בתיקים
% 75
שקט נפשי
% 90
לקוחות מרוצים
+ 1980

רחל רייצ'ל שחר ושות' – עורכי דין ונוטריון (2004) מומחים במתן פתרונות לסוגיות גירושין ומייצגים חברות ופרטיים מול מוסדות המשפט השונים ובבתי המשפט. המשרד מעסיק עורכי דין ונוטריונים בעלי ניסיון מעשי של עשרות שנים ומספק פתרונות יצירתיים ותוצאות יוצאות דופן.