איך לערוך הסכם גירושין לבד המדריך המלא מעודכן 2020

איך להימנע מטעויות בעריכת הסכם גירושין
הסכם גירושין וממון מטרתו לתת תוקף משפטי לאופן פירוק התא המשפחתי. הדרך עליה מחליטים בני הזוג באשר לענייניהם הרכושיים וענייני המזונות תהא מוסדרת כולה בהסכם גירושין וממון. ברור שלצורך עריכת הסכם גירושין כדאי לבחור בעורך דין גירושין בעל ניסיון ייחודי בתחום דיני המשפחה והגירושין.

תוכן עניינים

צרו קשר היום לקבלת ייעוץ
ללא התחייבות

מתי צריך לערוך הסכם גירושין?

מומלץ ביותר להתחיל בהליכי משא ומתן לגירושין כבר עם פרוץ הסכסוך. יחד עם זאת גם אם התחלת בהליכים משפטיים ואתם סבורים שאתם יכולים לסיים זאת בצורה נעימה יותר וללא מלחמות זה הזמן לפנות לעורך דין בעל ניסיון ייחודי בתחום דיני המשפחה והגירושין על מנת שיכתוב עבורכם הסכם גירושין מקיף.

כיצד ניתן התוקף המשפטי להסכם הגירושין

ראשית עליכם לזכור כי הסכם משפטי שלא אושר בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני אין לו תוקף והוא משמש רק להבנת כוונת הצדדים. לכן קיימת חשיבות להגשת בקשה לאישור ההסכם לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. לאחר הגשת הבקשה ייקבע מועד לאישור ההסכם ושניכם תתייצבו באותו מועד. למועד אישור ההסכם חשוב להגיע מצוידים בתעודות זהות עם ספח.

האם השופט חייב לתת תוקף לכל סעיפי ההסכם?

התשובה היא לא מוחלט. בית המשפט לענייני משפחה בודק את ההסכם ועובר יחד איתכם על כל אחד ואחד מסעיפי ההסכם. אם יימצא מצבו שבו סעיף מסויים מנוגד לטובת הילדים או לא חוקי הסעיף לא יאושר. במקרים חריגים בהם בית המשפט מחליט כי ההסכם כולו פגום, הוא יסרב לאשרו .

איך לערוך הסכם גירושין לבד?

רבים שואלים אותי האם ניתן לערוך הסכם גירושין לבד לגמרי. תשובתי היא שלגמרי לבד זה כמעט בלתי אפשרי ועליכם לשכור עורך דין מקצועי עתיר ניסיון שעריכת הסכמי גירושין הינה חלק משגרת עבודתו. יחד עם זאת ניתן לחסוך זמן רב אם יושבים יחד ומחליטים על הנושאים העיקריים אשר מהווים את סלע המחלוקת ביניכם.

הנושא הראשון החשוב הוא להחליט מה תהיה סוג המשמורת. האם משמורת משותפת? האם הסדרי ראייה רגילים? בהחלטה על זמני השהות חשוב מאוד לדייק בזמני השהות הנדרשים וכן לציין בהסכם האם למשל הסדרי השהות יהיו מדורגים. יתחילו למשל ביום בשבוע ויעברו ליומיים או שלושה וכן הלאה.

בהסדרי השהות חשוב מאוד לציין היכן ישהו הילדים בחג ובחופשות של בית הספר.

אחד הנושאים שמהווה סלע מחלוקת וחשוב לתת עליו את הדעת הוא הסוגייה של החופש הגדול, שבו יש חודשיים חופשה וצריך להחליט האם קייטנה במחזור אחד או שני מחזורים ועם סיום הקייטנה היכן ישהו הילדים.

סלע המחלוקת השני הינו דמי המזונות-כפי שציינתי במאמרים קודמים  תפיסת עולמי היא שסכום המזונות צריך להיקבע על ידי בית המשפט. יחד עם זאת אם החלטתם להחליט יחד על סכום המזונות עליכם לתת את הדעת לסכום המזונות הבסיסי ועליו להתייחס לשאלת המדור ולא מכן לשאלה איזה הוצאות מתחלקות חצי חצי.

תשומת לבכם לפסיקה הקובעת כי במקרה של משמורת משותפת מעל גיל 6 ובמקרה שההורים משתכרים שווה בשווה, אין חובת תשלום מזונות אלא כל צד נושא בחצי מההוצאות.

נושא נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא נושא הרכוש המשותף עליכם להחליט האם אתם רוצים לחלק את הרכוש ביניכם קרי דירה אחת לך ודירה אחת לו תוך איזון שווי היתרות או לחלופין למכור את מלוא הרכוש המשותף לכל המרבה במחיר ולאחר מכן להתחלק חצי חצי.

בכל מקרה בעת העברת זכויות במקרקעין אגב גירושין אין חבות במיסוי.

נושא אחרון שיש לתת עליו את הדעת הוא מלוא הזכויות הפנסיוניות. זוגות רבים מחליטים שכל צד יישאר עם הזכויות הפנסיוניות שלו ואולם אם החלטתם לחלוק בהן יהיה עליכם למנות אקטואר שיחלוק בין הזכויות.

איך נמנעים מטעויות בעת עריכת הסכם גירושין

ארבע טעויות שחובה להימנע מהן

חובה להתייחס בהסכם לשאלת סכום המזונות בצבא בפנימייה ובשנת שירות

חובה להתייחס בהסכם להטלת סנקציות על הברחת רכוש

חובה להתייחס בהסכם לנושא הצמדות המזונות

חובה להתייחס בהסכם לעובדה שכל סעיפי ההסכם שלובים זה בזה וכרוכים זה בזה.